Ładuję...
Aktualności

Zyskaj na zmianach! Kwafilikacja rynkowa, czyli jak wspólnie chcemy ulepszyć branżę.

Zyskaj na zmianach!

Kwalifikacja rynkowa, czyli jak wspólnie chcemy ulepszyć branżę

Kilkanaście miesięcy temu nasza firma złożyła do właściwego Ministerstwa wniosek o włączenie kwalifikacji rynkowej „Stylizowanie paznokci”. Co to oznacza? Kwalifikacja rynkowa to opis podstawowych standardów wiedzy i umiejętności, które powinny posiadać stylistki paznokci. Do rozmów nad kształtem zmian Ministerstwo zaprosiło dwudziestu przedstawicieli branży, a konsultacje w tej sprawie wciąż trwają. W związku z proponowaną regulacją pojawiło się mnóstwo pytań, wątpliwości i niepełnych informacji. Przeczytaj na czym polegać będą zmiany i jak możesz na nich skorzystać. Naprawdę nie musisz się obawiać!

Zawód, którego nie ma?

Stylizacją paznokci zajmuje się zawodowo wiele osób. Jednak żadna szkoła (zawodowa czy wyższa) nie oferuje programu nauczania z tego konkretnie zakresu. Oznacza to, że zawód stylistki paznokci nie jest ani oficjalnie nauczany, ani egzaminowany, nie figuruje też w ewidencji zawodów. Możliwe jest wprawdzie uzyskanie zaświadczeń ukończenia kursów organizowanych przez różne podmioty, jednak zakres przekazywanej wiedzy oraz ogólny poziom zajęć mogą się bardzo różnić.

Włączenie kwalifikacji “stylizowanie paznokci” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wiąże się z opracowaniem listy podstawowych umiejętności, które osoba posiadająca kwalifikację Stylizowanie paznokci powinna posiadać. Każda obecnie działająca stylistka będzie mogła uzyskać certyfikat, potwierdzający zakres jej wiedzy i umiejętności. Podobne regulacje wprowadza się obecnie w wielu branżach, np. budowlanej czy nieruchomości, dzięki czemu profesjonaliści posiadają podobne, ustandaryzowane i udowodnione kompetencje, a Klienci pewność i poczucie bezpieczeństwa.

Co oznaczają zmiany

Wiele osób zastanawia się, jakie zmiany nastąpią po włączeniu kwalifikacji dotyczących stylizowania paznokci do ZSK. Wymagania, które będą potrzebne, by uzyskać certyfikat są podstawowe i większość stylistek paznokci każdego dnia wykonuje podobne zadania. Przykład? Jednym z proponowanych zadań egzaminacyjnych będzie dostosowanie właściwych środków do usunięcia wcześniej wykonanych na paznokciach stylizacji.

Uzyskanie certyfikatu nie będzie obowiązkowe! Swój zawód będziesz mogła nadal wykonywać w oparciu o dotychczasowe uprawnienia. Zdanie egzaminów jest opcjonalne – może przynieść Ci dodatkowe korzyści, ale nie musisz się na nie decydować.

Korzyści dla Ciebie, korzyści dla klientek

W jaki sposób, jako stylistka paznokci, możesz zyskać na wprowadzeniu zmian?

 • Jeden certyfikat, który potwierdza Twój profesjonalizm

  Zamiast wielu egzaminów, które mają potwierdzić Twoje zawodowe umiejętności, będziesz mogła zdecydować się na ten jeden. Będzie on stanowił podsumowanie i dowód na posiadane przez Ciebie kwalifikacje. Przygotowanie się do egzaminu nie będzie trudne – już teraz dostępne są szkoleń, które zapewniają wysoki poziom oraz odpowiedni program.

 • Szansa na rozwój

  Zdanie certyfikatu potwierdzającego najważniejsze umiejętności, w wielu sytuacjach może być przydatne podczas ubiegania się o pracę lub awans.

 • Potwierdzenie kompetencji w… 130 krajach!

  Rozważasz wyjazd zagranicę? Nowy certyfikat jest czytelny i porównywalny przez pracodawców w ponad 130 krajach na świecie! Gdziekolwiek pojedziesz, będziesz mogła bez problemu podjąć pracę. Uzyskasz potwierdzenie, że Twoje kompetencje są takie same, jak koleżanek z innych krajów.
 • Zaufanie klientów podstawą działalności

  Gdy wybieramy się do lekarza, kosmetyczki czy fryzjera, oczekujemy, że posiadają oni niezbędną w swoim zawodzie wiedzę. Podobnie powinno być również w przypadku osób wykonujących stylizacje paznokci. Potwierdzenie Twoich kompetencji będzie dla klientów sygnałem, że oddają swoje dłonie w bezpieczne ręce. Poświadczenie umiejętności z czasem zacznie zapewne odgrywać coraz większą rolę, podobnie jak ma to miejsce w innych branżach.
 • Brak umiejętności działa na niekorzyść wszystkich

  Wiedza z zakresu właściwej pielęgnacji i stylizacji paznokci jest niezbędna, by nie szkodzić klientom. Źle przeprowadzony zabieg może mieć przecież fatalne konsekwencje. Wprowadzenie certyfikatu pozwoli klientom odróżnić profesjonalistów od osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Dołącz do dyskusji!

Jak już pisaliśmy wcześniej, rozmowy nad kształtem proponowanych zmian wciąż trwają. Twoja opinia jest ważna - jeśli chcesz podzielić się swoimi sugestiami, prześlij je do nas! Czekamy na Wasze wiadomości pod adresem: konsultacje@nesperta.com.