Ładuję...
Porady
Blog

Ściąganie paznokci żelowych

Paznokcie żelowe są obecnie jednym z powracających trendów w branży kosmetycznej i zdecydowanie konkurują z hybrydami. Zarówno jedna, jak i druga metoda mają wiele zwolenniczek. Przedłużanie paznokci na żel wykonane umiejętnie może być bardzo naturalnym sposobem na nadanie dłoniom estetycznego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że ściąganie żeli wymaga tyle samo umiejętności i wiedzy, co ich aplikacja. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

 

Ściąganie żeli w domu – jak się do tego przygotować?

Paznokieć stale rośnie, średnio z prędkością ok. 1 mm na tydzień. Żel na paznokciach jest bardzo trwały, więc najprawdopodobniej będziesz chciała go ściągnąć ze względu na kilkumilimetrowy odrost, który nie będzie już estetycznie wyglądał. Regularność tego drobnego zabiegu zależy od indywidualnego gustu oraz tempa wzrostu paznokcia, który nie u każdego wynosi tyle samo. Jeżeli nie masz możliwości wizyty w salonie kosmetycznym, ściąganie żelowych paznokci w domowych warunkach jest jak najbardziej wykonalne. Przystępując do tego zabiegu samodzielnie, wystarczy jedynie użyć odpowiednich materiałów i dbać o to, żeby nie nadwyrężyć za bardzo płytki paznokcia. Istnieją minimum dwie szkoły zdejmowania manicure żelowego i każda ma trochę inny sposób.

 

Ściąganie żelu acetonem krok po kroku

Nakładanie żelu jest niemożliwe do wykonania w domu bez specjalistycznego sprzętu oraz dość dużego doświadczenia, ale ściągnięcie żeli z paznokci jest już bardzo łatwe i można spokojnie spróbować zrobić to samemu. Po czasie od 3 do 4 tygodni paznokcie mogą być już bardziej podatne na złamania czy rozwarstwienia. Jest to szczególnie częste w przypadku bardzo długich doklejanych części, przez co należy działać jeszcze delikatniej i z wyczuciem. Wiele osób może to zdziwić, ale ściąganie żeli w domu nie bardzo różni się od tego w salonie kosmetycznym u wykwalifikowanej i doświadczonej osoby. Najważniejszą zasadą jest to, aby nigdy nie próbować zerwać paznokcia na siłę. Może to znacząco uszkodzić płytkę na bardzo długi czas. Aby poprawienie i bezproblemowo wykonać ściąganie żeli w domu przyda się pilnik oraz aceton (lub zmywacz do paznokci z dodatkiem acetonu). Po manicurze żelowym płytka potrzebuje regeneracji. Paznokieć może bowiem odrastać nawet 6 tygodni. Po kilku takich zabiegach warto więc zdecydować się na na przerwę w manicure na kilka tygodni.

Jak już wspomnieliśmy, istnieją dwie metody na ściąganie żelu z paznokci. W obu przypadkach niezbędny będzie ostry pilniczek gruboziarnisty, a także aceton, waciki i folia spożywcza. Niektórym osobom pomaga także drewniana szpatułka, którą usuwa się pozostałości po lakierze. W salonie kosmetycznym można się spotykać ze metodą, która obejmuje spiłowaniem żelu profesjonalną frezarką. Tego urządzenia możemy też użyć samodzielnie w domu, jeśli tylko opanujemy prawidłowe usuwanie lakieru za jego pomocą. Zbyt mocne przyciśnięcie frezarki do płytki może bowiem spowodować jej długotrwałe uszkodzenie.

Z drugiej strony dla pań, które decydują się na zdejmowanie żelu z paznokci w wolny weekend, mogą ominąć etap używania frezarki i od razu przejść do moczenia w acetonie. Paznokcie powinny pozostać w tym roztworze, aż całość zmięknie. Po 15–20 minutach należy powoli, delikatnie usuwać żel za pomocą drewnianej szpatułki. Jak już całość odejdzie, wystarczy ładnie wypolerować paznokcie, żeby jeszcze lepiej i ładniej się prezentowały. Kolejnym krokiem będzie nałożenie wzmacniającego lakieru lub odżywki. Stosujmy ją także podczas trwania przerwy od manicure utwardzanego lampą.