Ładuję...
Porady

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny

Rozdwajające się paznokcie to problem, z którym mierzy się wiele kobiet. Jeśli i Tobie nie jest dane cieszyć się zdrowymi, mocnymi paznokciami, doskonale wiesz, jak bardzo kłopotliwa i frustrująca jest ta przypadłość. Co jest jej przyczyną? Jak sobie z nią poradzić? Dowiedz się i uczyń ze swoich dłoni i paznokci najlepszą wizytówkę!

Rozdwajające się paznokcie – czym jest ta przypadłość?

Rozdwajające się paznokcie u nóg i u rąk to uporczywa dolegliwość, która niestety nie zawsze stanowi problem wyłącznie kosmetyczny. Niemniej to właśnie nieestetyczny wygląd płytki paznokciowej zwraca na siebie niechcianą uwagę, wywołując przy tym dyskomfort i gorsze samopoczucie. Rozdwojenie się paznokcia polega na odspojeniu się wierzchniej warstwy płytki. Uszkodzony i osłabiony w ten sposób paznokieć jest bardziej podatny na pękanie i łamanie, co w konsekwencji może doprowadzać do jeszcze poważniejszych urazów. Dlatego, gdy zauważysz problem, nie lekceważ go. Poznaj przyczyny rozdwajania się paznokci i sprawdź, co możesz zrobić, aby zapobiec temu zjawisku.

Rozdwajanie paznokci – przyczyna

Ustalenie tego, dlaczego paznokcie się rozdwajają, wymaga dokładnej analizy. Poświęć chwilę na bliższe przyjrzenie się swojemu trybowi życia i dokonywanym wyborom, ponieważ tylko dotarcie do faktycznej przyczyny i wyeliminowanie jej może sprawić, że Twoje naturalne paznokcie staną się zdrowe i mocne. Oto lista najczęstszych powodów rozdwajania się paznokci.

Stosowanie detergentów

Dłonie – a co za tym idzie, również paznokcie – każdego dnia narażane są na kontakt z różnego rodzaju środkami czyszczącymi. W ich składzie znajdują się silnie działające substancje, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan płytki, osłabiając ją, powodując jej matowienie, rozdwajanie, a nawet pękanie.

Częste moczenie dłoni w wodzie

Jak się okazuje, wiele szkód może poczynić już sama woda! Jeśli Twoje dłonie mają z nią kontakt wielokrotnie w ciągu dnia lub/i długi czas jednorazowo, niestety zarówno skóra dłoni, jak i paznokcie mogą ulec przesuszeniu.

Niedobór witamin i minerałów

Niedobór poszczególnych witamin i minerałów, m.in. witaminy A, witamin z grupy B, żelaza, cynku, przekłada się na pogorszenie kondycji i wyglądu nie tylko paznokci, ale też włosów i skóry. Często, poza np. gorszym samopoczuciem i osłabieniem, jest to jeden z pierwszych objawów, których nie należy bagatelizować.

Nadmierne stosowanie acetonu

Aceton jest niezwykle silnie działającym organicznym związkiem chemicznym. Jego częste stosowanie prowadzi nie tylko do podrażnienia skóry, ale także przesuszenia płytki, która zostaje osłabiona i przez to znacznie bardziej podatna na uszkodzenia.

Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak

Rozdwajanie paznokci u rąk może być efektem nieprawidłowo prowadzonej pielęgnacji lub jej całkowitego zaniechania. Nawet najzdrowsze i najmocniejsze paznokcie mogą ulec osłabieniu, jeśli nie zatroszczysz się o nie we właściwy sposób i doprowadzisz do ich przesuszenia.

Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie

Wiele kobiet zastanawia się, co na rozdwajające się paznokcie sprawdzi się najlepiej i czy istnieje szansa, aby poradzić sobie z tą irytującą przypadłością w domowym zaciszu. Tak, jeśli tylko płytka paznokcia nie jest uszkodzona w znacznym stopniu, nie odczuwasz bólu i nie obserwujesz procesu zapalnego, możliwe jest samodzielne zażegnanie problemu. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, by już niebawem cieszyć się pięknymi, mocnymi paznokciami odpornymi na pękanie, łamanie i rozdwajanie!

Domowe porządki? Tylko w rękawiczkach ochronnych!

Podczas domowych porządków koniecznie zakładaj specjalne rękawiczki ochronne, jeśli planujesz zastosować jakikolwiek detergent. Nawet bowiem krótkotrwały kontakt skóry dłoni i paznokci z silnie działającym środkiem czyszczącym może doprowadzić do uszkodzeń. A co w sytuacji, gdy zamierzasz użyć łagodnych środków? Nawet wtedy stosuj rękawiczki, bowiem – jak już wiesz – zbyt długie moczenie rąk w wodzie także ma niekorzystny wpływ na płytkę paznokcia. Początkowo sprzątanie w rękawiczkach może być kłopotliwe, ale spróbuj i zaufaj nam, że szybko się do nich przyzwyczaisz. Co natomiast najważniejsze, Twoje paznokcie w końcu będą bezpieczne!

Badania, dieta i suplementacja

Witaminy i minerały to jedne ze składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętaj jednak o tym, że „więcej” wcale nie znaczy „lepiej”. Szkodliwy jest nie tylko niedobór, ale również nadmiar. Dlatego, jeżeli podejrzewasz, że przyczyną rozdwajającej się płytki paznokcia może być niedobór poszczególnych witamin i minerałów, wykonaj badania i skonsultuj wyniki z lekarzem. Nie podejmuj suplementacji na własną rękę! Czasem nawet nie jest ona konieczna, gdyż niewielkie niedobory można wyrównać zbilansowaną dietą. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, umów się na spotkanie z dietetykiem.

Prawidłowa pielęgnacja

Jest łatwiejsza niż myślisz! Czy wiesz, jak wiele zależy już od samego piłowania paznokci? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • nigdy nie piłuj mokrych paznokci, bo są wówczas znacznie bardziej podatne na uszkodzenia;
 • nie przepiłowuj nadmiernie boków paznokci;
 • stosuj dobrej jakości pilniki, np. papierowe, pilniki metalowe przyczyniają się do łamliwości i rozdwajania się paznokci.

Kolejna kwestia to stosowanie dobrze dobranych preparatów wzmacniających paznokcie. Dobra odżywka na rozdwajające się paznokcie potrafi zdziałać cuda. Koniecznie postaw też na regularne olejowanie. Wypróbuj olejki Semilac i poczuj wyraźną poprawę w krótkim czasie!

Semilac Oil Ritual Nawilżający olejek do paznokci i skórek 11 ml

To intensywnie nawilżająca mieszanka olejków jojoba, z wiesiołka i witaminy E o przyjemnym cytrusowym zapachu. Olejek doskonale poradzi sobie z nawet najbardziej przesuszonymi, popękanymi skórkami wokół paznokci, które szybko zregeneruje, i pozwoli odzyskać blask matowej, przesuszonej płytce. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie brudzi ubrań, a wygodna pipetka pozwala precyzyjne wymierzyć i zaaplikować produkt. Nie masz pewności, czy warto? Oto odrobina danych, które Cię zachęcą:

 • 100% badanych potwierdza, że produkt doskonale nawilża, wygładza, odżywia, poprawia wygląd i elastyczność skórek;
 • ponad 93% badanych potwierdza, że skórki zostały zregenerowane;
 • aż 98% składników to składniki pochodzenia naturalnego!

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, stosuj olejek codziennie. Nakładaj po 1-2 krople na każdy paznokieć i dokładnie masuj skórki.

Semilac Oil Ritual Regenerujący olejek do paznokci i skórek 11 ml

Ten wyjątkowy regenerujący olejek dedykowany jest posiadaczkom kruchych paznokci i zniszczonych skórek. Stanowi on niezwykle skuteczną mieszankę olejków ryżowego, rycynowego, z drzewa herbacianego oraz dobroczynnej witaminy E. Nie brudzi ubrań i jest wygodny w stosowaniu. Te liczby mówią zaś same za siebie:

 • 100% badanych potwierdza, że olejek zmiękcza skórki i poprawia ich wygląd;
 • ponad 93% badanych potwierdza, że paznokcie odzyskały naturalny blask;
 • ponad 81% badanych potwierdza, że nastąpiła wyraźna poprawa twardości paznokci;
 • aż 98% składników to składniki pochodzenia naturalnego;
 • 180% – o tyle odnotowany został wzrost nawilżenia skórek;
 • 141% – na takim poziomie poprawiła się elastyczność skórek;
 • 68% – o tyle wzrósł połysk płytki paznokcia.

Wypróbuj Semilac Oil o zniewalającym zapachu słodkiej truskawki, jeśli Twoje paznokcie są kruche, łamliwe i często się rozdwajają. Stosuj go codziennie (wedle powyższych wskazówek), a już niebawem dostrzeżesz ogromną różnicę!

Semilac Oil Ritual Odżywczy olejek do paznokci i skórek 11 ml

Odżywczy olejek do paznokci i skórek powstał na bazie olejków z awokado, ze słodkich migdałów, arganowego oraz witaminy E. To Twoja odpowiedź na łamliwe paznokcie i suche skórki. Preparat nie brudzi ubrań, jest prosty w aplikacji i cechuje się intrygującym zapachem owoców tropikalnych. Poznaj kilka faktów na jego temat:

 • 98% składników to składniki pochodzenia naturalnego;
 • 93% badanych potwierdza, że olejek regeneruje popękany i podrażniony naskórek;
 • 93% badanych potwierdza, że olejek nawilża i odżywia;
 • 87% badanych potwierdza, że olejek poprawia wygląd skórek.

 

Nasza rada! Nakładaj wybrany olejek także na wewnętrzną stronę płytki paznokcia. Pamiętaj o tym, aby nakładać preparat na płytkę nawet wtedy, gdy nosisz lakier hybrydowy!

Rozdwajające się paznokcie a manicure hybrydowy

Rozdwajające się paznokcie, o ile stopień uszkodzenia płytki nie jest poważny i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie są przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego. Niestety mogą natomiast negatywnie wpływać na jego trwałość. Rozdwajająca się końcówka może bowiem odpryskiwać wraz z lakierem z wolnego brzegu. Jak temu zapobiec? Podstawową czynnością jest bardzo dokładne zmatowienie rozwarstwienia – w taki sposób, aby nie było ono widoczne.

 

Uwaga! W przypadku mocno rozdwojonych paznokci zabieg matowienia jest niemożliwy, gdyż wiąże się z ryzykiem przepiłowania płytki, do czego absolutnie nie możesz dopuścić. W tej sytuacji warto rozważyć przedłużenie paznokci na szablonie przy użyciu żelu bądź akrylożelu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że cała końcówka będzie zabezpieczona i nie będzie odpryskiwać. Ponadto paznokcie z rozdwojonymi końcówkami, przedłużonymi i przykrytymi warstwą produktu, będą chronione przez uszkodzeniami mechanicznymi.