Chat with us, powered by LiveChat

POBIERZ NASZĄ NOWĄ APKĘ: MÓJ SEMILAC I ODBIERZ LAKIER ZA 1 GROSZ

Ładuję...
Porady
Blog

Rodzaje frezów do paznokci

Frezami nazywamy wymienne końcówki frezarki. Podczas pracy są bardzo szybko obracane przez urządzenie, dzięki czemu możliwe jest ścieranie oraz polerowanie paznokcia bądź skórek. Czasami należy je zakupić osobno, czasami są dołączone jako część zestawu: zestaw frezów oraz frezarka do paznokci. Który frez, do czego jest używany? Rodzaj powinien być wybrany w zależności od wykonywanego zabiegu. Oprócz przeznaczenia frezy różnią się też kształtem oraz materiałem wykonania.

Frezy do paznokci – jaki materiał wybrać?

Rodzaje frezów można wyróżnić ze względu na materiał, kształt oraz stopień gradacji. Pierwszym i podstawowym wyróżnikiem mówiącym o tym, którego frezu powinnaś użyć przy konkretnym zabiegu, jest materiał, z którego został wykonany. Każdy materiał wykorzystywany jest przy innym etapie manicure.

Frez karbidowy (czyli wykonany z karbidu) sprawdzi się na początku – wykorzystuje się go między innymi do usuwania naskórka, nabłonka, zrogowaceń i innych niedoskonałości. Przechodząc do następnego etapu stylizacji paznokci, sięgnij po frez diamentowy, który pomoże Ci wygładzić płytkę oraz wyczyścić i przygotować paznokcie do manicure. Jeśli ściągasz lakier hybrydowy bądź żelowy, wykorzystaj do tego frez wykonany z węglika spiekanego. Używać go można również podczas opracowywania lakieru oraz przy skracaniu bądź opracowywaniu paznokci.

Dostępne są również frezy o złotej powłoce, która zwiększa wytrzymałość. Takie narzędzia mają dłuższą żywotność i łatwiej znoszą kontakt ze środkami dezynfekującymi. Dodatkowo zmniejszają ryzyko przegrzania podczas pracy. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest nasza kolekcja Frez Golden.

Jaki kształt frezu wybrać?

Po wybraniu odpowiedniego materiału możesz skupić się na wyborze kształtu. Twórcy czerpią inspirację z różnych figur, aby stworzyć najefektywniejsze frezy do paznokci. Z następnych akapitów dowiesz się, jak ich poprawnie używać.

Frez typu stożek jest używany podczas nadawania paznokciom pożądanego kształtu oraz opracowywania płytki. To typ o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu. Możesz go wykorzystać również przy pracy nad skórkami oraz podczas usuwania zrogowaceń i innych niedoskonałości. Walec natomiast pomoże Ci podczas ściągania lakieru hybrydowego oraz żelowego. Używa się go również przy nadawaniu paznokciom kształtu oraz podczas tworzenia krzywej C (czyli łuku płytki paznokcia).

Frezy w kształcie kulek pomogą Ci podczas oddzielania i usuwania nabłonka z płytki paznokci. Dzięki wykorzystaniu kulki naskórek będzie miał idealnie gładką krawędź, pozbawioną uszkodzeń. Po frezy w typie płomień lub buffer sięgnij natomiast przy pozbywaniu się skórek.

Frezy typu igiełka oraz szpic są najbardziej precyzyjne. Sięgnij po nie, kiedy musisz usunąć lakier z okolicy skórek oraz gdy potrzebujesz oddzielić naskórek od paznokcia. Są również przydatne podczas pracy z ozdobami na paznokciach – dzięki nim możesz z łatwością zrobić miejsce na dekoracje (na przykład małą dziurkę w lakierze hybrydowym czy żelowym na cyrkonie) oraz usunąć ozdobę. Podczas pracy z nimi trzeba być ostrożnym, aby się nie skaleczyć bądź ani nie uszkodzić płytki.

Co oznaczają kolory na frezach?

Barwa umieszczona przy głowicy oznacza stopień gradacji – rozróżnia się delikatne oraz ostre frezy do paznokci. Jaki, do czego jest wykorzystywany? Przeczytasz w następnych akapitach!

Żółtym kolorem oznacza się najdelikatniejszy frez. Użyj go do zadań wymagających dużej wrażliwości, takich jak polerowanie płytki paznokcia i skórek. Podobne zastosowanie ma frez o czerwonym kolorze – jego nasyp jest trochę bardziej ostry, ale wciąż bardzo delikatny. Również możesz go użyć do opracowywania skórek i płytki – sprawia, że powierzchnia jest matowa, a paznokcie gotowe do rozpoczęcia stylizacji. Ten frez jest łatwy w obsłudze, a co za tym idzie najodpowiedniejszy dla początkujących. Używaj tych dwóch typów frezów (żółty oraz czerwony) podczas stylizacji osób z bardzo delikatnymi skórkami.

Nasyp standardowy oznaczony jest kolorem niebieskim. Świetnie sprawdzi się podczas pierwszego etapu pracy nad skórkami – odsuwaniem, podnoszeniem i usuwaniem. Nasyp ostry natomiast oznacza się zielonym paskiem. Jest przydatny do walki ze zgrubieniami oraz odciskami. Podobne zastosowanie ma nasyp bardzo ostry oznaczony czarnym paskiem. Usuniesz nim twardą skórę i zgrubiałe paznokcie.

Podczas wyboru odpowiedniego koloru frezu warto wziąć pod uwagę również wrażliwość skórek. Nieodpowiednia decyzja może skutkować naruszeniem i zranieniem.

Ciekawym rozwiązaniem jest nasyp 2w1. Czasami tym standardowy oznaczony kolorem niebieskim jest zbyt mocny i powoduje zranienia. Jednocześnie typ delikatny (czyli czerwony) bywa zbyt słaby. 2w1 to połączenie tych dwóch rodzajów i idealny wybór podczas opracowywania skórek oraz paznokci. Frez 2w1 sprawi, że Twoja praca będzie znacznie szybsza i bardziej efektywna. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane między innymi przy produkcji wspomnianej wcześniej kolekcji Frez Golden.