Ładuję...
Porady

Pofalowane paznokcie - jak wyleczyć bruzdy na płytce paznokcia?

 

 

Pofalowane paznokcie to problem, z którym boryka się wiele osób. Mogą one być oznaką problemów zdrowotnych, ale niejednokrotnie są też wynikiem niewłaściwej pielęgnacji płytki. Dowiedz się, jakie są przyczyny pofalowanych paznokci, jak leczyć tę dolegliwość i jak prawidłowo nakładać lakier.

Podłużne i poprzeczne bruzdy na paznokciach – jakie są przyczyny pofalowanej płytki paznokcia?

Niektóre bruzdy są całkowicie naturalne i stanowią jedynie defekt kosmetyczny. To, co możesz wówczas z nimi zrobić, to nieco zamaskować zmiany na paznokciach poprzez umiejętne nałożenie lakieru. Niekiedy jednak za pofalowanymi paznokciami stoją problemy zdrowotne (jak np. niedobory składników odżywczych, cukrzyca, liszaj płaski), bądź niewłaściwa pielęgnacja, na skutek której uszkodzona została macierz paznokcia. Jeśli Ty także zauważasz bruzdy na swoich paznokciach, sprawdź koniecznie, jaka jest ich przyczyna.

Pofalowane paznokcie – bruzdy podłużne (pionowe)

Jak już wiesz, przyczyn pofalowanych paznokci może być wiele. Najpierw należy określić, jakiego rodzaju bruzdy pojawiają się na płytce paznokciowej. Do przyczyn powstawania pionowych bruzd na paznokciach należą m.in.:

 • naturalny proces starzenia się organizmu – podłużne bruzdy mogą wystąpić u osób starszych i jest to zupełnie normalny proces;
 • zaburzenia hormonalne – hormony mają znaczący wpływ na stan paznokci, zbyt wysoki poziom hormonów tarczycy może powodować właśnie między innymi powstawanie pionowych bruzd;
 • niedobory witamin i minerałów – brak niezbędnych składników odżywczych w diecie prowadzi do różnych problemów z paznokciami, w tym do ich falowania, szczególnie istotne w tym wypadku są magnez, cynk i wapń;
 • dehydratacja – pofalowane paznokcie mogą być oznaką odwodnienia, a jak wiadomo, woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym dla zachowania zdrowych i silnych paznokci;
 • stres i choroby – pofalowane paznokcie mogą być również objawem chorób, np. anemii, chorób układu krążenia, układu pokarmowego, chorób skóry lub reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jeśli występują u Ciebie podłużne bruzdy na paznokciach, przyjrzyj się bliżej swojemu zdrowiu, stylowi życia i codziennym nawykom, bo zaobserwowane zmiany mogą oznaczać oddziaływanie niekorzystnych czynników. Rozważ też wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania i potwierdzi lub wykluczy schorzenia.

Pofalowane paznokcie – bruzdy poprzeczne (poziome)

Na paznokciach mogą się tworzyć także poziome bruzdy, przyjmujące formę poziomych wgłębień w płytce (tzw. linie Beau). Tego rodzaju bruzdy nigdy nie powstają w sposób naturalny. Co może być ich przyczyną? Oto możliwe czynniki:

 • mocny uraz mechaniczny – bruzdy mogą wówczas pojawiać się na skutek uszkodzenia macierzy lub łożyska, w przypadku zaniechania leczenia będą się odnawiać;
 • nawykowe skubanie i wyrywanie skórek – grozi ono nie tylko powstawaniem bruzd i pogorszeniem wyglądu paznokci, ale też np. stanami zapalnymi, jeśli dojdzie do przerwania ciągłości skóry;
 • nieprawidłowa pielęgnacja paznokci – w tym niewłaściwe piłowanie, używanie radełka do usuwania skórek;
 • częsty kontakt z silnymi detergentami;
 • choroby grzybicze paznokci – wpływają one na kształt paznokcia i mogą objawiać się powstawaniem tego typu bruzd.

Na szczęście w przypadku wystąpienia powyższych czynników istnieje spora szansa na przywrócenie prawidłowego wyglądu i dobrej kondycji paznokci po wyeliminowaniu przyczyny.

Czytaj także „Onycholiza paznokci – czym jest, jakie są przyczyny i jak leczyć”

Jak wyleczyć poprzeczne i podłużne bruzdy na paznokciach?


Jak zostało już nadmienione, wszystko zależy od przyczyny powstawania bruzd. Dlatego właśnie tak istotne jest jej ustalenie.

Niedobór składników odżywczych


Jeśli obecność bruzd wynika z niedoborów, musisz wdrożyć odpowiednią suplementację. Organizm będzie potrzebował trochę czasu, aby wrócić na właściwe tory. Zrobi to jednak sam, ponieważ bruzdy nie są skutkiem urazu. Proces regeneracji wymaga odczekania – bruzda musi „przesunąć się” w górę wraz z naturalnym procesem wzrostu paznokcia. Jeśli usuniesz przyczynę, nowe bruzdy nie powinny powstać.

Uraz i uszkodzenie macierzy paznokcia


W przypadku uszkodzenia macierzy paznokcia bruzdy niestety będą się pojawiały regularnie. Paznokieć będzie odrastał zdeformowany, nierówny, a może nawet w ogóle przestać rosnąć. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i odpowiedni zabieg. Jeśli uszkodzenie to efekt urazu mechanicznego – im szybciej odwiedzisz lekarza, tym krócej będzie trwał proces przywracania paznokcia do normalnego wyglądu.

Proces starzenia się lub/i choroby przewlekłe

Bruzdy podłużne wynikające z wieku lub wspomnianych chorób przewlekłych niestety nie znikną. W tym wypadku jedynym możliwym działaniem jest maskowanie ich poprzez wyrównywanie płytki i aplikację odpowiedniej bazy.

Grzybica paznokci i inne choroby paznokci

Jeśli bruzda poprzeczna powstała na skutek grzybicy paznokcia, nie stosuj żadnej bazy i nie maluj paznokci. Udaj się jak najszybciej do lekarza dermatologa i rozpocznij leczenie. Gdy zostanie zakończone pomyślnie, problem powinien zostać rozwiązany.

Jak wykonać manicure pofalowanych paznokci?

Nakładanie lakieru na pofalowane paznokcie może być nieco trudniejsze niż w „standardowych” przypadkach, ale dzięki kilku zabiegom uda Ci się wyrównać płytkę i zniwelować widoczność bruzd – również tych po urazie mechanicznym, pod warunkiem, że nie było tam otwartej rany. Oto instrukcja wykonania mani na pofalowanych paznokciach krok po kroku.

 

Opracuj skórki i płytkę

Przed nałożeniem bazy paznokcie powinny być czyste i suche. Delikatnie odsuń skórki i wytnij je ostrożnie w razie potrzeby specjalnymi nożyczkami lub cążkami. Opiłuj paznokcie, nadając im pożądany kształt i długość. Wyrównaj powierzchnię paznokcia przy pomocy delikatnego bloczka polerskiego, który nie uszkodzi płytki, aby zmniejszyć widoczność bruzd. Kolejny etap to odtłuszczenie cleanerem. Opcjonalnie możesz użyć primera, który zwiększa przyczepność zastosowanych produktów, przedłużając tym samym trwałość stylizacji.

 

Nałóż bazę

Baza to klucz do sukcesu! Nie tylko spełnia swe standardowe funkcje przy manicure hybrydowym, czyli m.in. chroni przed przebarwieniami od lakierów kolorowych i zwiększa trwałość stylizacji, ale też świetnie wyrównuje płytkę paznokciową, wypełniając wgłębienia bruzd. Jak aplikować bazę, aby wypełnić bruzdy?

W pierwszej kolejności nałóż cienką warstwę na całą płytkę. Aplikuj ją, zaczynając od krawędzi przy skórze i prowadząc pędzelek do końca paznokcia. Następnie, bez

utwardzania w lampie, dodaj niewielką „kulkę” produktu dokładnie tam, gdzie znajdują się wgłębienia w płytce. Przy pomocy cienkiego pędzelka rozprowadź produkt i wyrównaj powierzchnię tak, aby płytka była gładka. Utrwal w lampie. Jeśli jest taka konieczność, nałóż kolejną warstwę bazy i ponownie dokładnie utrwal, stosując się do zaleceń producenta dotyczących mocy lampy i czasu utrwalania.

Koniecznie dobierz odpowiednią bazę! Jeśli chcesz, żeby produkt szybko się sam wypoziomował, sięgnij po którąś z baz o średnio gęstej konsystencji, jak np. Semilac Smoother Base, która została stworzona dla osób borykających się z cienką i nierówną płytką paznokciową. Doskonale wypełnia ona ubytki i tworzy idealną podstawę do dalszej pracy.

Z niedoskonałościami płytki (nie tylko z nierównościami, ale przebarwieniami) rewelacyjnie poradzą sobie także kauczukowe bazy BB Base Nude i BB Base Rose. Jeśli czujesz jednak, że potrzebujesz więcej czasu na swobodną aplikację bazy, wybierz produkt o gęstej konsystencji, który nie będzie tak szybko spływał z płytki. Wybór takich baz jest duży:

 • Fiber Base – w odcieniu mlecznym, z włóknami nylonowymi;
 • Dream Long Base – z włóknami i dodatkiem witaminy E;
 • Mineral Strong Base – wzmacniająca baza z minerałami przeznaczona dla osób z kruchymi paznokciami;
 • Extend Base – idealna zarówno dla osób pragnących nieco przedłużyć paznokcie, jak i wyrównać oraz odbudować płytkę;
 • Protect & Care Base – to gęsta i twarda baza tworząca warstwę ochronną na płytce;
 • Care Base – odżywcza baza wzbogacona o keratynę, biotynę i witaminę E;
 • Extend Care 5w1 – wielofunkcyjna baza pielęgnująca płytkę, utrzymana w odcieniu mlecznego różu.

Zanim podejmiesz decyzję, którego produktu użyć, dokładnie przemyśl, czego od niego oczekujesz. Jeśli masz wątpliwości lub po prostu chcesz poeksperymentować i osobiście sprawdzić możliwości różnych materiałów, wypróbuj kilka baz.

Nałóż top coat

Top coat, czyli lakier nawierzchniowy, jest niezbędny tak samo jak baza, bo nie tylko dodaje blasku i wzmacnia kolor, ale przedłuża trwałość manicure, chroniąc go przed zarysowaniami i odpryskami.

Jak zapobiegać powstawaniu pionowych i poziomych bruzd na paznokciach?

Piękna, mocna i zdrowa płytka paznokcia nie musi pozostawać w sferze marzeń. Zastosuj powyższe porady i zawalcz o nią! Musisz uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie prowadzić prawidłową pielęgnację, a w końcu osiągniesz cel. Kiedy już się to stanie i będziesz cieszyć się zdrowymi paznokciami, nie trać czujności, bo bardzo łatwo o pogorszenie ich kondycji.

Nie popełniaj dotychczasowych błędów. Dbaj o swoją dietę, aby nie dopuścić do niedoborów. Regularnie wykonuj badania kontrolne i podejmij leczenie, jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą. Wykonuj manicure rozważnie, aby nie uszkodzić płytki.

Podsumowanie

Pofalowane paznokcie to poważny problem, często nie tylko kosmetyczny, bo może on świadczyć o rozmaitych chorobach ogólnoustrojowych i innych. Na szczęście wiesz już, jakie są możliwe przyczyny powstawania bruzd na paznokciach u rąk i jak sobie z nim radzić. Jeżeli dolegliwość utrzymuje się pomimo odpowiedniej pielęgnacji, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i postępuj zgodnie z jego wskazówkami.

 

WYBRANE PRODUKTY

KTÓRE POMOGĄ CI WYKONAĆ MANI POFALOWANYCH PAZNOKCI