Ładuję...
Porady

Pęknięty paznokieć – co robić, gdy paznokcie pękają?

Pękanie paznokci to powszechna i niestety bardzo uciążliwa przypadłość. Rozległe pęknięcia nie stanowią wyłącznie defektu kosmetycznego, ale bywają niezwykle bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości. Ustalenie tej konkretnej jest istotne, bowiem właśnie od niej uzależnione jest postępowanie mające na celu wyeliminowanie problemu. Dlaczego paznokcie pękają? Jakie działanie podjąć po zaobserwowaniu uszkodzenia? Jak zapobiegać? Dowiedz się więcej!

Pękające paznokcie – najczęstsze przyczyny

Łamliwe, kruche i pękające paznokcie to paznokcie, które z jakiegoś powodu są osłabione. Przyczyna tego zjawiska może być zupełnie błaha i niewymagająca konsultacji ze specjalistą, ale może ono świadczyć również o poważniejszych urazach i schorzeniach. Dlatego, jeśli zauważasz u siebie ten problem, nie bagatelizuj go! Oto czynniki odpowiedzialne za pękanie paznokci.

Uraz mechaniczny

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna pękania paznokci. Płytka paznokciowa może zostać uszkodzona m.in. w wyniku takich zdarzeń jak:

 • silne uderzenie;
 • przytrzaśnięcie;
 • obgryzanie paznokci;
 • siłowe zdejmowanie lakieru, w szczególności lakieru hybrydowego i stylizacji żelowych.

Niewłaściwa stylizacja paznokci

 • nieprawidłowe, zbyt intensywne piłowanie paznokci, zwłaszcza krawędzi bocznych;
 • brak wzmocnienia długich paznokci;
 • nieprawidłowe wzmocnienie długich paznokci, przede wszystkim na tzw. linii stresu, a zatem w miejscu, które jest najbardziej naprężone, a tym samym najbardziej narażone na złamania;
 • nieprawidłowa budowa przedłużonych paznokci.

Środki chemiczne

Stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych, np. tych na co dzień wykorzystywanych do utrzymania czystości w domu, powinno odbywać się w rękawiczkach ochronnych. Regularny kontakt produktów tego rodzaju ze skórą dłoni i paznokciami będzie skutkował ich uszkodzeniem.

Niedobór witamin i minerałów

Najczęstszą przyczyną niedoboru istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych jest niezbilansowana dieta, uboga m.in. w warzywa i owoce, które są cennym źródłem witamin i minerałów.

Dolegliwości zdrowotne

Pękanie paznokci jest jednym z objawów wielu schorzeń, takich jak m.in.:

 • łuszczyca;
 • grzybica;
 • liszaj
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby tarczycy.

Jeśli bez cienia wątpliwości wykluczysz urazy mechaniczne jako przyczynę pękania paznokci, rozważ konsultację z lekarzem i wykonanie niezbędnych badań.

Rodzaje pęknięć paznokci a przyczyna

Czy wiesz, że to, w jaki sposób pęka paznokieć, może Ci wiele powiedzieć o przyczynie? W przypadku, gdy wykluczysz uraz mechaniczny (w tym zbyt intensywne piłowanie brzegów) i obserwujesz, że nie jeden, ale więcej paznokci pęka wszerz płytki, przyczyną mogą się okazać m.in. choroby takie jak wyżej wymienione grzybica i łuszczyca, a także niewłaściwa dieta i związane z nią niedobory składników odżywczych.

Z kolei za pękanie paznokci wzdłuż może być odpowiedzialne m.in. uszkodzenie macierzy paznokcia, której leczenie jest niestety długotrwałe. Odbudowa paznokcia może trwać nawet do 12 miesięcy.

Pęknięty paznokieć – do kogo udać się po pomoc?

Jeżeli pękaniu paznokci towarzyszą inne dolegliwości, jak m.in. bolesność lub dyskomfort w obrębie płytki, stan zapalny, deformacja, zmiana koloru, udaj się do lekarza POZ, który pokieruje Cię dalej. Konieczna może się okazać wizyta u dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje chorobę paznokci i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli natomiast pęknięty paznokieć jest efektem np. uderzenia i nie obserwujesz innych niepokojących objawów, umów się na wizytę do stylistki paznokci albo podejmij samodzielną próbę odbudowania paznokcia przy pomocy produktów do profesjonalnej stylizacji. Pamiętaj jednak, że możesz to zrobić wyłącznie wtedy, gdy pęknięcie nie jest głębokie, nie pojawiła się rana, duża bolesność etc.

Co zrobić z pękniętym paznokciem?

Istnieje kilka możliwości uratowania złamanego paznokcia w domowych warunkach, jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt i akcesoria. Dobierz metodę do swoich umiejętności i głębokości pęknięcia. Pamiętaj o tym, że domowe sposoby dedykowane są wyłącznie zdrowym paznokciom, które uległy uszkodzeniu, a nie tym, w obrębie których toczy się proces chorobowy.

Wzmocnienie paznokcia i pęknięcia żelem, akrylożelem lub budującą bazą hybrydową

Gdy pęknięcie jest nieduże, w zupełności wystarczające może okazać się wzmocnienie płytki bazą budującą. Doskonale sprawdzi się mocna baza o mlecznym odcieniu Semilac Fiber Base 7ml z włóknami nylonowymi. Z powodzeniem możesz też przedłużyć paznokcie z jej pomocą nawet o 1 cm! Innym świetnym rozwiązaniem jest baza do lakierów hybrydowych Semilac Dream Long Base 7ml z włóknami fibrowymi i witaminą E. Na większe pęknięcia zdecydowanie zastosuj żel lub akrylożel.

„Łatka z żelu”

Delikatnie opiłuj kształt paznokcia i opracuj skórki. Następnie zmatuj i odtłuść powierzchnię, nałóż primer, bazę i utwardź w lampie. Kolejny krok to nałożenie niewielkiej porcji żelu w miejscu pęknięcia. Rozprowadź ją pędzelkiem w taki sposób, aby jej brzegi były cienkie i gładkie. W miejscu pęknięcia powinna zostać nieco grubsza warstwa. Utwardź w lampie i ostrożnie wygładź pilnikiem. Na koniec nałóż cienką warstwę żelu na cały paznokieć. Tą samą metodą możesz przeprowadzić zabieg przy pomocy akrylożelu.

Rekonstrukcja akrylożelem

Wytnij ciążkami pękniętą końcówkę. Następnie postępuj jak powyżej – wyznacz kształt, opracuj skórki, zmatuj i odtłuść powierzchnię paznokcia, nałóż primer, bazę i utwardź w lampie. Nanieś niewielką porcję akrylożelu w miejsce wyciętego fragmentu paznokcia i odbuduj go, nadając pożądany kształt, utwardź. Wyrównaj powierzchnię i zbuduj cały paznokieć akrylożelem.

Obcięcie i przedłużenie

Jeśli masz czas i chęci, możesz po prostu całkowicie obciąć pęknięte paznokcie i przedłużyć je. Zaletą tego rozwiązania jest to, że tak naprawdę nic Cię nie ogranicza, możesz stworzyć dowolny manicure!

Jak zapobiegać pękaniu i łamaniu paznokci?

Nie jest to proste zadanie, ponieważ paznokcie, zarówno u rąk i nóg, są narażone na rozmaite urazy. Nie oznacza to jednak, że musisz zdać się na los! Przestrzegaj kilku zasad, a wypadki z udziałem paznokci, nawet jeśli wystąpią, nie będą tak dotkliwe w skutkach:

 • zadbaj o zbilansowaną dietę – dostarczaj organizmowi niezbędne witaminy i minerały, jeśli jest taka konieczność – po konsultacji z lekarzem i wykonaniu badań – suplementuj je;
 • chroń i pielęgnuj paznokcie – odpowiednia pielęgnacja to podstawa, dlatego stosuj wzmacniające odżywki w formie lakieru do paznokci i olejki, ubieraj rękawiczki ochronne do prac domowych;
 • rozważnie przeprowadzaj zabiegi kosmetyczne – prawidłowo wykonana stylizacja paznokci, hybrydowa czy żelowa, nie niszczy płytki paznokci, podobnie jak właściwe ściąganie lakieru i żelu;
 • utrzymuj krótkie paznokcie – obcięte na krótko paznokcie są bardzo modne i wspaniale się prezentują, a co równie ważne – są mniej podatne na urazy. Jeśli jednak lubisz długie stylizacje, pamiętaj o solidnym wzmocnieniu linii stresu;
 • badaj się regularnie – wykonując profilaktyczne badania, łatwiej wykryć dolegliwości na początkowym etapie ich rozwoju. Co za tym idzie, prawdopodobieństwo skutecznego leczenia jest wyższe, a szkody poczynione w organizmie mniejsze.

Wdrożenie zdrowych nawyków nie jest trudne ani czasochłonne, natomiast szybko przyniesie wymierne korzyści!

Podsumowanie

Uszkodzenia paznokci zdarzają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli ów moment wydarza się tuż przed ważnym wyjściem, jest to frustrujące i może zepsuć humor. Na szczęście znasz już sprawdzone sposoby, aby temu zaradzić! Jeżeli natomiast Twoje paznokcie są słabe i łamliwe od dłuższego czasu, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i zaproponuje najskuteczniejszą terapię, dzięki której kondycja i wygląd paznokci ulegną szybkiej poprawie!