Ładuję...
Blog Semilac
Porady

Opracowanie skórek – jakie narzędzia wybrać?

 

 

Prawidłowe opracowanie skórek to czynność, której nie należy pomijać, przygotowując płytkę paznokcia do zabiegu manicure, bo to właśnie od niej w dużej mierze zależą wygląd i trwałość stylizacji. Możesz tego dokonać na kilka sposobów. Dlaczego skórki wymagają opracowania? Czy zawsze należy je wycinać? Jakich produktów i narzędzi użyć, aby przyspieszyć i ułatwić sobie zadanie? Sprawdź!

Opracowanie skórek – dlaczego jest niezbędne?

Przesuszone skórki wokół paznokci wyglądają nieestetycznie, ale to nie jedyny argument przemawiający za tym, aby się ich pozbyć. Kolejnym jest fakt, że mają one tendencje do pękania, co może wiązać się zarówno z bólem, jak i z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego (przerwana skóra stanowi wrota dla chorobotwórczych drobnoustrojów!). Mocno narośnięte, przesuszone i poszarpane skórki niszczą efekt nawet najstaranniej wykonanego manicure, a do tego znacząco skracają jego trwałość. Dlaczego?

Z bardzo prostego powodu. Jeśli płytka paznokcia nie zostanie dokładnie oczyszczona z nabłonka, a skórki wystarczająco odsunięte i wyrównane, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w czasie nakładania produktów (np. bazy lub lakieru kolorowego) dojdzie do zalania skórek i w konsekwencji do zapowietrzenia stylizacji. Prawidłowo opracowane skórki i paznokcie to przysłowiowa połowa sukcesu, dlatego koniecznie zadbaj o ten pierwszy, najważniejszy krok!

Opracowanie skórek – manicure biologiczny

Zacznijmy od metody, która jest wyjątkowo bezpieczna. Manicure biologiczny to zabieg odbywający się bez użycia jakichkolwiek metalowych, ostrych narzędzi. Decydując się na niego, odstawiasz na bok nożyczki, cążki czy frezarkę. Ten rodzaj manicure świetnie sprawdzi się w przypadku skórek, które nie są problematyczne i nie wymagają wycinania. Aby zabieg przebiegł szybko i bezpiecznie, zaopatrz się w specjalne drewniane patyczki i preparat zmiękczający skórki.

W pierwszej kolejności nałóż preparat i odczekaj kilka minut. Po tym czasie jego nadmiar możesz usunąć wacikiem bezpyłowym. Następnie ostrożnie i delikatnie odsuń skórki. Nie zapomnij o oczyszczeniu płytki z nabłonka! Tak przygotowanym paznokciom możesz nadać pożądany kształt i przejść do rozpoczęcia „właściwej” stylizacji.

Opracowanie skórek cążkami lub nożyczkami

Podobnie jak w przypadku manicure biologicznego, najpierw zastosuj preparat zmiękczający skórki. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy są one bardzo twarde, przesuszone i popękane! Dzięki preparatowi ich usunięcie stanie się zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Odsuń i podnieś skórki patyczkiem lub pusherem. Następny krok to usunięcie skórek przy użyciu cążek lub nożyczek. Zadbaj o to, aby wybrane akcesoria były czyste i ostre. Każdą skórkę usuwaj ostrożnie i delikatnie, ale jednocześnie płynnie – najlepiej, gdyby udało Ci się ją wyciąć jednym ruchem.

Opracowanie skórek – manicure frezarkowy


Frezarka jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem kosmetycznym. Z jej pomocą opracujesz skórki i płytkę szybko, wygodnie, niesamowicie precyzyjnie, a do tego przy niemal zerowym nakładzie sił. Istotny jest jednak prawidłowy dobór frezów, bo każdy z nich pełni inną rolę. Swoją pracę rozpocznij od odsunięcia i podniesienia skórek idealnie wyprofilowanym frezem w kształcie ściętego szpica. Następnie wygładź lub usuń skórki frezem w kształcie kulki. Do dokładnego oczyszczenia płytki z nabłonka zastosuj frez płomień, który doskonale poradzi sobie z tym zadaniem w zagłębieniach.

 

W przypadku, gdy zamierzasz wykonać nie tylko manicure, ale też pedicure, zaopatrz się w specjalne nakładki na pododisk. Te o gradacji 80 będą idealne do usunięcia mocnego, zrogowaciałego naskórka z powierzchni pięt. Z kolei do usunięcia delikatnych zrogowaceń użyj nakładek o gradacji 180.

 

Uwaga! Decydując się na zastosowanie frezarki, nie nakładaj preparatu zmiękczającego skórki.

Obawiasz się, że możesz nie podołać obsłudze frezarki? Nie przejmuj się! Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, a bez wątpienia świetnie dasz sobie radę:

  • przy pierwszych próbach wszystkie czynności wykonuj bardzo powoli i ostrożnie;
  • nie dociskaj frezu do skórek i płytki;
  • wykonuj płynne i równomierne ruchy, bo zatrzymanie końcówki w jednym miejscu grozi ryzykiem uszkodzenia płytki lub/i skórek;
  • obroty frezarki zwiększaj stopniowo;
  • zapewnij dłoni/stopie stabilne podparcie.

Z frezarką, jak z każdym innym sprzętem, trzeba się „zaprzyjaźnić”, ale wysokiej jakości urządzenie jest naprawdę intuicyjne w obsłudze. Kiedy już poznasz je bliżej, gwarantujemy, że nie zechcesz z niego zrezygnować!

Czytaj: „Porównanie frezarek Semilac. Jaka jest najlepsza frezarka do paznokci?”

Opracowanie skórek – co dalej?


Prawidłowe opracowanie skórek to dopiero pierwszy krok do nienagannego manicure. Kiedy już ten etap będziesz mieć za sobą, kolejnym jest nadanie paznokciom pożądanego kształtu i długości. Zadbaj o to, aby każda płytka wyglądała tak samo. W przypadku, gdy nie planujesz wykonywania kolorowego manicure, możesz pomalować paznokcie odżywką. Na koniec koniecznie wetrzyj w skórki olejek, który je nawilży, odżywi i zregeneruje.

Opracowanie skórek – podsumowanie


Wiesz już, jak samodzielnie opracować skórki zarówno bez użycia ostrych narzędzi, przy pomocy cążek, nożyczek i frezarki. Wybierz metodę, która najbardziej Ci odpowiada i która – przede wszystkim – jest najlepsza dla Twoich dłoni. Wykonuj zabieg regularnie, aby uniknąć przesuszenia i pękania skórek. Zadbaj także o całe dłonie, na co dzień stosując wysokiej jakości krem nawilżający!

 

WYBRANE PRODUKTY

POMOCNE W OPRACOWYWANIU SKÓREK