Ładuję...
Porady

Onycholiza paznokci – czym jest, jakie są przyczyny i jak leczyć

Onycholiza paznokci, choć nazwa brzmi groźnie, sama w sobie nie jest szczególnie niebezpieczna ani bolesna – pod warunkiem, że zdiagnozujesz ją na wczesnym etapie i podejmiesz leczenie ukierunkowanie na zwalczenie jej przyczyny. Czym jest onycholiza? Co ją powoduje i jak ją leczyć? Sprawdź!

Czym jest onycholiza paznokci?

Onycholiza to nie tyle choroba paznokci, co stan, jakiemu ulegają one z rozmaitych przyczyn. W przebiegu onycholizy dochodzi do częściowego rozwarstwienia (innymi słowy – odklejenia) płytki paznokcia od łożyska, które ją utrzymuje. Proces onycholizy rozpoczyna się od wolnego brzegu bądź boku paznokcia i postępuje w głąb paznokcia. Charakterystycznym objawem tego schorzenia jest białe zabarwienie odspojonej płytki. Wynika ono z tego, że płytka traci łączność z łożyskiem i nie prześwitują przez nią naczynia włosowate.

Onycholiza, w wyżej opisanej formie, nie powoduje dolegliwości bólowych i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że można ją zbagatelizować. Wręcz przeciwnie! Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań naprawczych, pod odklejonym fragmentem płytki będą zbierać się zanieczyszczenia. Z uwagi na to, że miejsce to zatrzymuje wilgoć, stwarza doskonałe warunki do rozwoju rozmaitych drobnoustrojów. Pierwszym symptomem wtórnego zakażenia bakteryjnego jest zmiana barwy pod paznokciem na zieloną, żółtą a nawet czarną.

Przyczyny onycholizy

Onycholizę może powodować mnóstwo czynników, zarówno dziedzicznych, jak i nabytych. Do najczęściej występujących przyczyn można zaliczyć poniżej opisane. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Urazy mechaniczne

To zdecydowanie najczęstsza z przyczyn onycholizy paznokci. Uraz powstaje zazwyczaj wskutek uderzenia bądź podważenia paznokcia. Na wypadek taki narażone są szczególnie posiadaczki długich paznokci – zwłaszcza tych, które zostały nieprawidłowo wykonane. Pewne ryzyko istnieje również w przypadku długich paznokci naturalnych, które nieprawidłowo rosną ku górze.

Innym rodzajem urazu mechanicznego sprzyjającego onycholizie jest tzw. przepiłowanie płytki. Zbyt intensywnie lub/i zbyt często piłowana płytka staje się bardzo cienka i osłabiona. W takiej sytuacji odspojenie jest najprawdopodobniej tylko kwestią czasu. Możliwa jest ponadto onycholiza po hybrydzie, jeśli manicure hybrydowy został zdjęty w nieprawidłowy sposób. Wiele kobiet niestety wciąż stosuje bardzo szkodliwe „rozwiązania siłowe”, polegające na podważaniu lakieru, a nawet zdzieraniu go zębami. Nigdy tego nie rób!

Obserwujesz onycholizę na paznokciach stóp? Jednym z powodów jej powstawania jest noszenie za ciasnego obuwia, które uciska paznokcie, a także nieobcinanie paznokci w wystarczającym stopniu.

Przyczyny zdrowotne

Liczne choroby i dolegliwości niekorzystnie wpływają na organizm w znacznie szerszym zakresie, niż mogłoby się wydawać. Do tych, które mają negatywny wpływ na kondycję paznokci i przyczyniają się do rozwoju onycholizy, zaliczamy m.in.: alergie o różnym podłożu, choroby tarczycy, zakażenia bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze, łuszczycę paznokci, liszaj, atopowe zapalenie skóry i inne choroby dermatologiczne, cukrzycę, anemię.

Środki chemiczne i wilgoć

Dbanie o czystość w domu jest niezmiernie ważne, jednak częste stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych i przemaczanie rąk podczas sprzątania zdecydowanie nie służy kondycji paznokci. Jeśli zauważasz u siebie tendencję do onycholizy, koniecznie sprzątaj w specjalnych rękawiczkach ochronnych, bo lepiej zapobiegać niż leczyć!

Ciąża

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, gdy organizm przechodzi prawdziwą rewolucję. Wiele kobiet w ciąży cieszy się promienną cerą, lśniącymi, gęstymi włosami i bardzo mocnymi, szybko rosnącymi paznokciami. To oczywiście zasługa poszczególnych hormonów. Nie zawsze jednak tak jest lub stan ten dość szybko ulega pogorszeniu niedługo po porodzie. Onycholiza w ciąży lub zaraz po niej jest zazwyczaj przejściowa.

Środki farmakologiczne

Różne grupy leków mogą przyczyniać się do powstania onycholizy. Należą do nich m.in. środki antykoncepcyjne. Jeśli stosujesz na stałe farmakologię, dowiedz się, czy dany preparat może powodować takie skutki uboczne. W żadnym wypadku samodzielnie nie odstawiaj leków ani nie zmieniaj je na inne. Tę kwestię musisz omówić z lekarzem!

Onycholiza – leczenie domowe

Leczenie onycholizy paznokcia jest uzależnione od jej przyczyny. Jeśli masz pewność, że zmagasz się z onycholizą z powodu nieprawidłowej pielęgnacji paznokci, które zostały zbyt mocno spiłowane lub uszkodzone w czasie zdejmowania hybrydy bądź żelu, i nie obserwujesz innych niepokojących objawów, jak stan zapalny, możesz wypróbować domowe sposoby. Co takiego możesz zrobić? Przede wszystkim maksymalnie skrócić płytkę paznokciową i... czekać aż odrośnie! Proces pełnego odrastania paznokci u rąk może trwać nawet do pół roku a u nóg niemal rok. W tym czasie stosuj dobrej jakości odżywkę (np. Semilac), regularnie skracaj paznokcie i dbaj o ich czystość. Po każdym kontakcie z wodą dokładnie susz ręce, używaj rękawic ochronnych do prac domowych.

Onycholiza – leczenie specjalistyczne

Nieleczona onycholiza (lub leczona nieumiejętnie) może postępować i pociągać za sobą poważniejsze zmiany. Dlatego, jeśli domowe sposoby są niewystarczające, koniecznie zgłoś się do podologa. Specjalista oceni stan paznokci u stóp i rąk, postawi diagnozę i zaproponuje najskuteczniejsze leczenie. Jeśli stwierdzi np. grzybicę paznokci lub/i inne choroby skóry, stan zapalny, może zalecić antybiotyki z grupy tetracyklin. W przypadku oddzielającej się płytki paznokcia od łożyska z powodu zmian grzybiczych pomocniczo można stosować lakier przeciwgrzybiczy. Lekarz musi jednak wyrazić na to zgodę.

Jeśli objawy onycholizy są zaawansowane, niewykluczone jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu płytki paznokciowej. W przypadku mniej zaawansowanych zmian wystarczająca może okazać się wizyta u podologa, który oczyści zmianę i usunie odklejony fragment paznokcia.

Onycholiza a hybryda

W przypadku oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska, choćby niewielkiego, specjaliści zdecydowanie odradzają wykonywanie manicure i pedicure żelowego, hybrydowego, a nawet klasycznego. Pod pomalowanym paznokciem jest nie tylko ciemno, ale ciepło i wilgotno, a to doskonałe warunki do rozwoju infekcji. Jeśli zatem zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące zmiany na paznokciach, nie wykonuj zabiegów kosmetycznych, ale udaj się na konsultację do podologa i zastosuj się do jego wskazówek.

Onycholiza – zapobieganie

Prawidłowa pielęgnacja paznokci i stosowanie kilku prostych zasad sprawią, że zminimalizujesz ryzyko wystąpienia onycholizy. Przede wszystkim staraj się unikać urazów. Regularnie obcinaj paznokcie, aby nie były zbyt długie (wówczas prawdopodobieństwo urazu rośnie) i dokładnie, ale delikatnie czyść je każdego dnia. Podczas sprzątania stosuj rękawiczki ochronne i zawsze wycieraj ręce do sucha po kontakcie z wodą. Wykonując manicure i pedicure, rób to ostrożnie, zadbaj o czystość wszystkich akcesoriów i nie spiesz się.

Obserwuj! Onycholiza może się pojawić w dowolnym momencie. Im szybciej wykryjesz nieprawidłowości, tym szybciej i mniejszym kosztem je usuniesz.

Podsumowanie

Wiesz już, jak rozpoznać i leczyć onycholizę. Gdy ją zaobserwujesz, nie zwlekaj z podjęciem niezbędnych działań. Skuteczne leczenie pozwoli powstrzymać postęp onycholizy i doprowadzić paznokcie do pożądanego stanu. Znasz listę czynników uszkadzających płytkę paznokcia. Staraj się na co dzień unikać ich i dbać o dłonie. Są one Twoją wizytówką i zasługują na właściwą ochronę!