Ładuję...
Blog Semilac
Porady

Najczęstsze przyczyny odpryskiwania lakieru

Ponownie poświęciłaś czas na wykonanie nienagannego manicure hybrydowego i choć stworzyłaś przepiękną stylizację, nie było Ci dane cieszyć się nią zbyt długo, bo lakier zaczął odpryskiwać? Zaczynasz wątpić w swoje umiejętności i chcesz zrezygnować z samodzielnego mani? Nie rób tego! Dowiedz się, dlaczego hybryda odpryskuje i rozwiąż ten uporczywy problem raz na zawsze!

Nieprawidłowo przygotowana płytka paznokcia


Odpowiednio opracowana płytka to podstawa każdego manicure, niezależnie od tego, czy zamierzasz zastosować lakier klasyczny, lakier hybrydowy, żel lub akrylożel. To właśnie ten krok w dużej mierze warunkuje efekt końcowy, w tym trwałość stylizacji. Niedokładne zmatowienie płytki, niewystarczające jej odtłuszczenie przy użyciu cleanera (lub pominięcie tego kroku), zaniechanie aplikacji primera w sytuacjach, gdy jest to konieczne – to najczęstsze błędy w czasie przygotowywania płytki pod manicure.

Jak przygotować płytkę?


W pierwszej kolejności opracuj skórki. Nałóż na nie preparat zmiękczający, odczekaj kilka minut. Ostrożnie odsuń skórki patyczkiem lub pusherem i – jeśli jest taka konieczność – wytnij je cążkami. Teraz czas na płytkę – do jej zmatowienia użyj specjalnego bloczka polerskiego o gradacji 180. Wykonaj zabieg starannie, aby zmatowić każdy fragment płytki, ale jednocześnie delikatnie, by jej nie uszkodzić. Następnie zastosuj cleaner, który odtłuści płytkę i usunie z niej zanieczyszczenia. Jeśli jest taka potrzeba, zastosuj primer.

Czym jest primer i kiedy po niego sięgnąć?


Primer to preparat mocno odtłuszczający płytkę, działający znacznie silniej niż cleaner. Aplikuje się go na naturalną płytkę paznokcia (nie na skórki!) w przypadku problemów z przyczepnością bazy. Co istotne, płytka nie może być w żaden sposób uszkodzona. Primera nie utrwala się w lampie UV/LED, ponieważ preparat wysycha samoistnie w chwilę od nałożenia. Masz do wyboru dwa rozwiązania:

Primer kwasowy odznacza się silniejszym działaniem, dlatego polecany jest w przypadku dużych kłopotów z przyczepnością, natomiast jego łagodniejszy, bezkwasowy odpowiednik warto stosować, gdy problemy te są umiarkowane.

 

Uwaga! Pamiętaj o tym, że preparat zamarza w temperaturze poniżej 10°C. Jeśli zamawiasz go zimą, nie otwieraj buteleczki od razu po rozpakowaniu paczki. Pozostaw go na co najmniej 1 godzinę w temperaturze pokojowej, aż nabierze płynnej konsystencji. Zmiany stanu skupienia nie wpływają na jego właściwości.

Baza nieodpowiednio dobrana do płytki paznokcia


Nieprawidłowo dobrany produkt to kolejna częsta przyczyna odpryskiwania manicure hybrydowego. Jeśli zastosujesz zbyt twardą bazę na bardzo miękką płytkę, najpewniej będzie się ona odklejać od wolnego brzegu paznokcia. Sztywny produkt nie dopasuje się bowiem do ruchów naturalnej, elastycznej płytki. W takiej sytuacji wypróbuj bazy „do zadań specjalnych”:

  • Baza kauczukowa do lakierów hybrydowych Semilac BB Base Nude – baza w uniwersalnym odcieniu nude perfekcyjnie ukrywa przebarwienia i inne niedoskonałości płytki. Innowacyjna formuła produktu sprawia, że nie zapowietrza się on przy skórkach, łatwo się aplikuje i jest niezwykle wydajny. Z pomocą BB Base nie tylko z łatwością wymodelujesz, wyrównasz oraz wzmocnisz płytkę; ale nadbudujesz ją i delikatnie przedłużysz, jeśli zajdzie taka konieczność;
  • Baza kauczukowa do lakierów hybrydowych Semilac BB Base Rose – baza w odcieniu jasnego, brudnego różu, który jest obecnie niezwykle modny, posiada wszystkie wyżej wymienione właściwości. Dlatego możesz wykorzystać ją jako rzeczywistą bazę do dalszego tworzenia manicure lub jako samodzielny produkt.

Wykonywanie manicure na zapowietrzeniach


Zapowietrzenia to prawdziwa zmora stylistek i miłośniczek manicure. Trwałości stylizacji zagraża nawet to najmniejsze. Jeśli już powstało, istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że się powiększy, powodując odklejanie hybrydy od wolnego brzegu lub/i okolicy skórek. Zanim więc rozpoczniesz uzupełnianie ubytków, dokładnie obejrzyj każdą płytkę. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zapowietrzenie, dokładnie je usuń.

Dlaczego powstają zapowietrzenia?


Wiesz już, że musisz je zlikwidować, zanim przystąpisz do pracy nad nową stylizacją. Ale dlaczego powstają? Jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia w przyszłości, aby zaoszczędzić sobie mnóstwa dodatkowej pracy, czasu i materiału? Oto najczęstsze przyczyny występowania zapowietrzeń:

  • niedokładne zmatowienie płytki paznokcia i pozostawienie nabłonka, który pokrywa płytkę – wszelkie nierówności sprzyjają powstawaniu zapowietrzeń;
  • zalanie skórek bazą/lakierem – jeśli zdarza Ci się zalewać skórki produktem, nakładaj go tak, aby pozostawić nieco odstępu pomiędzy nim a skórkami;
  • niewłaściwy dobór primera lub zaniechanie jego użycia – kwestia ta została szczegółowo omówiona powyżej;
  • pozostawienie zapowietrzeń powstałych po poprzedniej stylizacji;
  • nakładanie zbyt grubych warstw produktów – musisz wiedzieć, że zabieg ten nie pozwala uzyskać większej trwałości mani, ale wręcz przeciwnie;
  • stosowanie produktów niskiej jakości, po upływie terminu ważności, przechowywanych w niewłaściwy sposób.

 

Zapowietrzenie – nie tylko problem kosmetyczny


Czy wiesz, że zapowietrzenie, na które nałożona zostanie nowa warstwa produktu stanowi doskonałą przestrzeń dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, jak m.in. pałeczka ropy błękitnej? Można ją rozpoznać po charakterystycznym zielonym kolorze płytki. Prawidłowe wykonanie manicure eliminuje ryzyko rozwoju choroby.

Zawijanie się przesuszonego wolnego brzegu


To stosunkowo częsta przypadłość, z którą zmagają się m.in. posiadaczki niewłaściwie wykonanego manicure, prowadzącego do przesuszenia zarówno skóry i płytki. Jak temu zapobiec? Podstawą jest regularne nawilżanie skórek i płytki – także od spodu! – przy pomocy dobrej oliwki. Jeśli zauważasz u siebie ten problem, zadbaj o intensywne nawilżanie i rozważ zmianę kształtu płytki na zaokrąglony, gdyż kształt kwadratowy potęguje problem zwijania się wolnego brzegu.

 

Przepiłowanie płytki


Przepiłowanie płytki jest niezwykle nieprzyjemne. Jeśli na uszkodzone paznokcie nałożysz produkt i utrwalisz go w lampie UV/LED, musisz liczyć się z silnym bólem! Nie warto, gdyż na zniszczonej płytce przyczepność produktów jest bardzo osłabiona – lakier i tak szybko zacznie pękać i odpryskiwać. Co zrobić w takiej sytuacji? Odłóż stylizację do czasu całkowitego zrośnięcia się płytki. Obcinaj ją na krótko i wesprzyj odbudowę, stosując oliwki regenerujące.

Aplikacja zbyt dużej ilości produktu na wolnym brzegu


Zapewne niejednokrotnie zastanawiałaś się nad tym, dlatego hybryda odpryskuje na końcach. Zbyt gruba warstwa produktu to jedna z częstszych przyczyn. Jak już zostało wyżej nadmienione, więcej nie zawsze znaczy lepiej, a wręcz przeciwnie – może pogorszyć sprawę i doprowadzić do szybkiego zniszczenia mani. Poza tym gruba płytka, w szczególności przy wolnym brzegu, wcale nie wygląda atrakcyjnie! Jeśli więc podczas tworzenia stylizacji przypadkowo nałożysz za dużo materiału, nie utrwalaj go, ale zbierz pędzelkiem jego nadmiar.

Niedostateczny czas utwardzania produktów w lampie


Nie wiesz, jak długo utrwalać dany produkt w lampie? Koniecznie się tego dowiedz, ponieważ czas utwardzania może się różnić m.in. w zależności od rodzaju produktu (baza, żel, lakier) i mocy lampy. Nawet gdy stylizacja wydaje się na pierwszy rzut oka gotowa, zacznie się rozwarstwiać lub/i odpryskiwać, jeśli produkt został związany jedynie powierzchownie.

Podsumowanie


Jak widzisz, istnieje naprawdę wiele przyczyn odpryskiwania lakieru. Większość z nich na szczęście łatwo wyeliminować, stosując kilka powyższych wskazówek. Na koniec jeszcze jedna rada – nie spiesz się. Zdecyduj się na robienie manicure, gdy rzeczywiście będziesz mieć czas i nie będziesz musiała nerwowo spoglądać na zegarek w obawie, że nie zdążysz na kolejne ważne spotkanie!