Ładuję...
Porady

Manicure klasyczny krok po kroku: na czym polega tradycyjny zabieg?

Manicure klasyczny to jeden z podstawowych typów stylizacji paznokci, który warto znać, aby zadbać o ich piękny wygląd. W tym artykule opiszemy, jak wykonać ten tradycyjny zabieg krok po kroku, aby móc cieszyć się eleganckimi i zadbanymi paznokciami. Poznasz także jego różne rodzaje, dzięki czemu wybierzesz ten najlepszy dla siebie.

Czego potrzebujesz, by wykonać estetyczny manicure klasyczny w domu?

Aby wykonać trwałą stylizację w domowym zaciszu, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi i produktów:

Oprócz tego warto wcześniej dokładnie umyć i osuszyć dłonie oraz paznokcie przed zabiegiem.

Rodzaje manicure, które wykonasz zwykłym lakierem

Zastanawiasz się, jaką stylizację wybrać? Możesz wykonać go w jednym kolorze lub kilku albo zdecydować się na różnego rodzaju kombinacje i zdobienia. Sprawdź również te propozycje:

 • Manicure francuski – polega na pokryciu paznokcia lakierem bezbarwnym albo lakierem cielistym, a następnie nałożeniu koloru białego na końcówki. Ten rodzaj stylizacji wygląda bardzo naturalnie i elegancko, co sprawia, że jest chętnie wybierany przez kobiety niezależnie od okazji,

 • Kolorowy - to zbieg kosmetyczny, w którym pokrywamy paznokieć różnymi kolorami lakierów klasycznych, • Naturalny – stanowi podstawowy typ manicure’u. Polega na usunięciu skórek, opiłowaniu i wygładzeniu płytki oraz malowaniu przezroczystym lakierem. Dzięki temu są one gładkie i lśniące.

Warto jeszcze wyróżnić biologiczny manicure, który jest odżywczą odmianą klasycznego. Manicure biologiczny to metoda pielęgnacji dłoni i paznokci, która opiera się na delikatnym opracowaniu skórek oraz minimalnym użyciu metalowych narzędzi. Zabieg obejmuje odsunięcie skórek za pomocą drewnianego patyczka, po wcześniejszej aplikacji zmiękczacza do skórek, który ułatwi ich bezpieczniejsze odsunięcie, a następnie ich wycięciu przy użyciu cążków. Całość kończy się relaksującym masażem dłoni oraz pomalowaniem paznokci lakierem klasycznym. Metoda ta poprawia wygląd paznokci i pomaga odżywić macierz paznokcia.

Manicure hybrydowy, klasyczny a manicure japoński – czym się różnią?

Manicure hybrydowy, tradycyjny i japoński to trzy różne techniki wykonywania stylizacji. Pierwsza z wymienionych wykonywana jest przy użyciu lakieru hybrydowego, który utwardza się w lampie UV/LED. Charakteryzuje go trwałość i odporność na uszkodzenia. W przypadku techniki klasycznej różnica polega na tym, że używany jest zwykły lakier, którego się nie utrwala w żadnym urządzeniu. Płytka paznokciowa musi sama wyschnąć, o czym należy pamiętać przed nałożeniem kolejnej warstwy. Natomiast profesjonalny manicure japoński wzmacnia płytkę i poprawia kondycję paznokci. W trakcie zabiegu nakłada się produkty wzbogacone o naturalne składniki. Należą do nich m.in. wodorosty, krzem czy wapń i inne składniki mineralne pochodzące z Morza Japońskiego.

Stylizacja paznokci krok po kroku

Stylizacja zwykłym lakierem wymaga cierpliwości i skupienia. Zrobisz go w kilku krokach:

 1. Przygotuj dłonie poprzez umycie ich wodą z mydłem, a następnie osuszenie ręcznikiem,
 2. Zaaplikuj zmiękczacz do skórek, a następnie delikatnie odsuń je drewnianym patyczkiem. Następnie opiłuj i zmatuj powierzchnię paznokcia bloczkiem polerskim,
 3. Oczyść płytkę paznokcia z nadmiaru pyłku za pomocą szczoteczki i specjalnego płynu.
 4. Zaaplikuj bazę, która wzmacnia i zabezpiecza przed przebarwieniami,
 5. Nanieś na paznokcie dwie warstwy wybranego koloru. Pamiętaj, aby nakładać cienkie warstwy dopiero po zaschnięciu poprzedniej,
 6. Przedłuż trwałość stylizacji za pomocą top coatu, która zabezpieczy kolor i nada połysk stylizacji,
 7. Po całkowitym wyschnięciu lakieru nałóż odżywkę do paznokci i masuj dłonie, aby skóra stała się miękka i nawilżona.

Całość może zwieńczyć lekki i relaksujący masaż dłoni.

Jak piłować płytkę? Poznaj rodzaje kształtów paznokci

Oto opis kilku popularnych typów paznokci:

 • Kwadratowy – opiłowywany prosto wzdłuż krawędzi, a końce są proste i ostre, tworząc prostokątny kształt, • Owalny – zaokrąglony kształt paznokcia wydłuża palce i dodaje im elegancji, • Migdałowy – płytka ścinana jest po bokach, aby stworzyć ostre końce, przypominające kształt migdała, • Szpiczasty – jest ostrzejszy niż migdałowy, wyróżniają go ostre i smukłe końce,
 • Zaokrąglony kwadrat – to połączenie kształtu kwadratowego i owalnego. Paznokieć jest piłowany na bokach, aby stworzyć prostą krawędź, a następnie zaokrągla się końce, tworząc miękki i naturalny kształt.

Wybór kształtu może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak dobrać ten odpowiedni?

Na co zwrócić uwagę dobierając typ paznokcia?

Dobranie odpowiedniej formy paznokcia jest bardzo ważne, aby uzyskać estetyczny i naturalny wygląd. Jedną z kwestii jest dopasowanie do wielkości dłoni. Osoby o dłoniach krótkich i masywnych powinny wybrać paznokcie kwadratowe. Natomiast osoby o raczej długich i smukłych, mogą zdecydować się na bardziej awangardowe kształty, takie jak migdałowy lub szpiczasty.

Przeciwwskazania do zabiegu

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do wykonania tradycyjnego manicure są m.in. problemy z kondycją skóry dłoni i paznokci. Nie powinno się decydować na zabieg, gdy są one uszkodzone, np. w przypadku otwartych ran lub mają aktywny obszar zapalny.