Ładuję...
Porady

Manicure hybrydowy niszczy płytkę paznokcia? Obalamy mit o hybrydzie!

 

 

Hybryda jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci. Przez lata metoda ta obrosła jednak w różne mity. Najczęściej słyszaną pogłoską jest to, że manicure hybrydowy niszczy paznokcie. Czy faktycznie malowanie paznokci hybrydą może osłabić płytkę paznokciową? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy hybryda niszczy paznokcie? Obalamy mity o manicure hybrydowym!

Popularność manicure hybrydowego nie powinna dziwić. Hybryda to stylizacja trwała i estetyczna. Znacznie trudniej tu o odpryski niż przy klasycznych lakierach, a piękny kolor utrzymuje się na paznokciach nawet do 3-4 tygodni. Popularność hybrydy sprawiła, że coraz więcej pań zaczęło robić ją w domu, a nie tylko w salonach pod okiem profesjonalistek. Jednocześnie zaczęły krążyć słuchy, że hybryda niszczy paznokcie. Czy faktycznie tak jest? Okazuje się, że to nie manicure hybrydowy źle wpływa na kondycję płytki. Natomiast już błędnie wykonywana lub zdejmowana hybryda tak - może negatywnie wpłynąć na kondycję płytki paznokcia.

Zniszczone paznokcie po hybrydzie - skąd się biorą?

Zarówno prawidłowe nakładanie, jak i ściąganie hybrydy wymaga stosowania się do kilku zasad. Obejście ich łukiem czy też niewinne z pozoru błędy popełniane na różnych etapach stylizacji (lub jej usuwania) mogą skutkować tym, że płytka paznokciowa robi się krucha, słaba, miękka i cienka jak papier. To nie substancje zawarte w hybrydowych lakierach do paznokci mają negatywny wpływ na płytkę, ani też zbyt częste - zdaniem niektórych - nakładanie kolejnych stylizacji hybrydowych.

Wbrew popularnym opiniom płytka paznokciowa nie musi "oddychać", ponieważ nie jest żywą tkanką, tak jak np. skóra. Jest wytworem naskórka, a jej zadaniem jest ochrona ostatniego członu palca. Jako że nie jest żywa, nie musi oddychać ani "odpoczywać" między kolejnymi stylizacjami. Można ją natomiast oczywiście osłabić i zniszczyć błędami w pielęgnacji albo ingerencją w tę żywą część, która nie jest widoczna - w macierz. Uszkodzenie macierzy również przekłada się na niekorzystny wygląd paznokci, m.in. na powstawanie nieestetycznych bruzd, a dokonać można tego chociażby nieumiejętnie usuwając skórki, poprzez naciskanie radełkiem na rdzeń paznokcia.

Czy hybryda wzmacnia paznokcie?

Prawidłowo zrobiona hybryda nie tylko nie niszczy, ale wręcz chroni paznokcie. Lakier hybrydowy utwardzany pod lampą UV lub LED tworzy swego rodzaju warstwę ochronną, która nie tylko nie odpryskuje, ale wręcz chroni płytkę przed łamaniem się, kruszeniem czy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Lakier hybrydowy może więc być korzystny dla paznokci, pod warunkiem, że jest umiejętnie zdejmowany! To m.in. nieprofesjonalne ściąganie hybrydy poprzez przepiłowanie płytki zdejmując lakier frezarką czy też przez długie moczenie paznokci w acetonie osłabia i niszczy płytkę.

Jak robić manicure hybrydowy, żeby nie niszczył paznokci?

Jak wykonać manicure hybrydowy, aby nie osłabić paznokci? Warto stosować się do 4 zasad:

  1. prawidłowe przygotowanie płytki do wykonania hybrydy,
  2. prawidłowe nałożenie poszczególnych warstw lakieru,
  3. prawidłowe utwardzenie lakieru,
  4. prawidłowe zdjęcie hybrydy.

Wszystkie wymienione 4 zasady muszą być zachowane, jeśli chcesz nosić hybrydę przez dłuższy czas. Jak więc robić hybrydy profesjonalnie i bezpiecznie?

Prawidłowe przygotowanie płytki pod lakier hybrydowy – na co uważać?

Czy po zdjęciu hybrydy paznokieć stał się miękki, kruchy, łamliwy i cienki? O takiej kondycji paznokci nie zadecydowało nałożenie lakieru (o ile oczywiście był to lakier dobrej jakości). Przypomnij sobie, jak wykonałaś pierwsze etapy stylizacji, czyli przygotowanie płytki pod hybrydę. Właśnie tutaj wiele osób popełnia błędy, które już przed pomalowaniem paznokci osłabiają je.

Czytaj również „Cienkie paznokcie — jak szybko je wzmocnić?”

Aby prawidłowo nałożyć hybrydę, należy dokładnie opracować skórki, opiłować paznokcie i nadać im kształt, zmatowić płytkę i odtłuścić ją. To niezbędny zabieg, dzięki któremu lakier lepiej trzyma się płytki. Jeśli jednak wykonywałaś go zbyt energicznie, mogłaś uszkodzić wierzchnią warstwę paznokcia. Uszkodzenia te mogą być bolesne i nie ulegają regeneracji. Niestety trzeba poczekać na odrośnięcie paznokcia. Dlatego pamiętaj, aby zawsze delikatnie zmatowić płytkę, nie przyciskając bloczka czy pilnika zbyt mocno i nie piłując zbyt długo i intensywnie.

Również niewprawna praca z frezarką może skończyć się uszkodzeniem czy wręcz przepiłowaniem paznokcia. Zarówno zbyt mocne naciskanie, jak i ustawienie narzędzia pod nieodpowiednim kątem mogą narobić wiele złego.

Uważaj też przy odsuwaniu skórek – zbyt intensywna praca z pusherem może skończyć się uszkodzeniem macierzy.

Czytaj również „Usuwanie skórek. Jak zrobić to dokładnie i bezboleśnie”

Prawidłowa aplikacja lakieru

Pamiętaj, że stylizacja hybrydowa obejmuje nie tylko nałożenie lakieru. Przed lakierem powinnaś paznokcie pomalować bazą. Baza zapewnia lepszą przyczepność i trwałość lakieru, ale także chroni paznokieć. Jeśli twoje paznokcie z natury są dość miękkie i łatwo się łamią, wybierz bazę ze składnikami pielęgnacyjnymi w składzie, aby wzmocnić płytkę.

Podczas nakładania lakieru koniecznie stosuj się do jednej ważnej zasady - nakładaj go tylko i wyłącznie na płytkę. Zalanie skórek spowoduje odklejanie się lakieru i w rezultacie osłabienie płytki.

Prawidłowe utwardzenie lakieru

Niewystarczające utwardzenie lakieru może być szkodliwe dla płytki. Dzieje się tak najczęściej w warunkach domowych. Błędem jest np. zbyt krótkie utwardzanie kosmetyku, a także nakładanie na płytkę za grubych warstw produktu, przez co nie może się on w pełni utrwalić.

Zawsze należy dostosowywać się do wytycznych producenta co do czasu utwardzania. Pamiętaj o tym, że różne produkty mogą mieć odmienny czas utwardzania, np. żel czy czarny lakier wymagają podwójnego czasu! Pomimo tego, że z zewnątrz wyglądają na utwardzone, w środku mogą być jeszcze płynne. Taka sytuacja może powodować zarówno podrażnienia, jak i szybsze odklejanie się lakieru.

Czytaj również „Ranking i porównanie lamp Semilac do hybryd”

Prawidłowe usuwanie lakieru hybrydowego

Nieprawidłowe zdejmowanie hybrydy to bardzo częsty powód osłabienia paznokci - jeśli robimy to nieprawidłowo. Jeżeli brakuje ci wprawy, najlepiej, aby przynajmniej na początku zdjęciem hybrydy zajęła się profesjonalistka, która wykonuje manicure hybrydowy na co dzień i ma doświadczenie w tym zakresie.

Po pierwsze, nigdy nie próbuj zdrapywać czy zrywać hybrydy. Lakier jest twardy i przylega do płytki paznokcia znacznie mocniej niż zwykły lakier. Dlatego próby zdrapania hybrydy mogą skończyć się uszkodzeniami paznokcia - nawet na poziomie jego głębokiej warstwy!

Także zbyt długie moczenie paznokci w acetonie, opisywane niekiedy jako popularny domowy sposób zdejmowania lakieru, jest błędem, który skutkuje potem osłabieniem płytki. Aceton rozpuszcza lakier, robi to skutecznie i bezpiecznie, ale tylko pod warunkiem, że moczenie w nim paznokci nie będzie trwało za długo. W przeciwnym wypadku może działać negatywnie płytkę, a do tego wysuszać skórę wokół paznokci, przez co same dłonie także będą zniszczone.

Jak w takim razie zdejmować hybrydę, aby paznokcie były w nienagannym stanie? Profesjonalistki korzystają w tym celu z frezarki do paznokci, ale bez odpowiednich umiejętności nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Jeżeli zbyt mocno dociśniesz urządzenie, spowodujesz bolesne uszkodzenie paznokcia. Tutaj liczy się przede wszystkim technika - świadomość, na jakich obrotach, pod jakim kątem i w jakim kierunku należy pracować. Dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznania się ze szkoleniem online, gdzie nasza instruktorka Aleksandra pokaże, jak prawidłowo pracować z frezarką podczas usuwania hybrydy z płytki: https://akademiasemilac.pl/kurs/1167/zdejmowanie-hybrydy-frezarka

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hybrydą, jako osoba początkująca zaopatrz się lepiej w pilnik o gradacji np. 100/180. Delikatnymi ruchami pilnikiem usuń najpierw top coat. Pamiętaj, aby robić to z wyczuciem. Nie przyciskaj przyrządu zbyt mocno do paznokcia. Po usunięciu topu możesz przystąpić do usuwania koloru. W tym celu owiń palce po kolei kawałkami folii aluminiowej i użyj removera, który jest produktem delikatniejszym niż aceton. Stosuj się do instrukcji producenta. Lakier powinien ulec rozpuszczeniu po upływie 6-10 minut. Resztki koloru możesz ściągnąć patyczkiem - będą już wystarczająco miękkie, aby zrobić to bez wysiłku.

Czy trzeba robić przerwę od hybryd?

Czy należy robić przerwę po zdjęciu hybrydy i nie nakładać od razu kolejnej stylizacji? A jeśli tak, to co ile robić przerwę od hybrydy? Zdania są podzielone, choć generalnie kosmetolodzy zgadzają się co do tego, że jeśli tylko hybryda była prawidłowo nałożona, jest prawidłowo zdejmowana, a paznokcie są zdrowie, nie ma potrzeby robienia sobie przerw między stylizacjami. Tak naprawdę, aby zmatowiona płytka paznokciowa odrosła całkowicie, potrzeba od 3 do 5 miesięcy. Taką przerwę na regenerację płytki część specjalistów zaleca co jakiś czas, ale nie jest to konieczne.

Stosowanie hybrydy należy natomiast przerwać niezwłocznie, jeśli zauważysz symptomy uczulenia, silnego przesuszenia, zaczerwienienie czy inne zmiany w obrębie paznokcia lub skóry wokół niego. Jeżeli zdarzyło ci się przepiłować płytkę, również zrób sobie odpoczynek od hybrydy.

Jeżeli twoje paznokcie są zdrowe, nie ma konieczności robienia przerw między stylizacjami, ale możesz je oczywiście robić, aby wykorzystać ten czas na odżywienie paznokci. Wybierz odżywkę proteinową bogatą w olejki, które wzmocnią i zrewitalizują paznokcie. Stosuj olejki dwa razy dziennie. Możesz także moczyć palce w soku z cytryny przez 10 minut dziennie - to prosty domowy sposób na piękne paznokcie. A do suplementacji włącz skrzyp, a do diety produkty bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza w cynk, wapń, magnez i biotynę.

Czy hybryda niszczy paznokcie? Nie, o ile jest prawidłowo aplikowana i zdejmowana. Pamiętaj o wszystkich istotnych aspektach związanych ze stylizacją hybrydową, a będziesz mogła się cieszyć zdrowymi, zadbanymi paznokciami hybrydowymi.

 

WYBRANE PRODUKTY

KTÓRE POMOGA CI PRAWIDŁOWO ZDJĄĆ HYBRYDĘ