Ładuję...
Porady

Manicure biologiczny, klasyczny czy może hybrydowy?

Manicure to popularny zabieg pielęgnacyjny, który teraz już z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy, że nabierzesz nieco wprawy i zaopatrzysz się w wysokiej jakości kosmetyki i akcesoria, a niebawem będziesz tworzyć piękne, estetyczne stylizacje niczym z najlepszego salonu! Jakie są rodzaje manicure? Który z nich wybrać i jak prawidłowo wykonać? Dowiedz się więcej.

Manicure – garść faktów i ciekawostek

Manicure nie jest współczesnym wynalazkiem. Pierwsze informacje dotyczące zdobienia paznokci – choć oczywiście nie w tak zaawansowanej formie jak obecnie – pochodzą z Indii i są datowane na 3300 rok p.n.e. Przez długi czas, w wielu miejscach na świecie i w równie wielu kulturach, malowanie paznokci było… męską domeną! Mężczyźni zdobili je m.in. przed bitwą i w czasie ważnych uroczystości.

W niektórych krajach, np. w Chinach, niezwykle długie paznokcie (nawet kilkudziesięciocentymetrowe!) mogły ozdabiać dłonie wyłącznie osób przynależących do najwyższych klas społecznych. Wybór kolorów był ograniczony i nie mógł być przypadkowy – poszczególne odcienie były zarezerwowane dla osób piastujących konkretne stanowiska czy pełniących określone funkcje.

Prawdziwy rozwój manicure nastąpił dopiero około 1900 roku. Wówczas zaczęły pojawiać się na rynku pierwsze metalowe narzędzia do manicure (drewniany patyczek do odsuwania skórek był zastosowany nieco wcześniej). W kolejnych latach do sprzedaży trafiały pierwsze lakiery, olejki do pielęgnacji i zmywacze z acetonem. W latach 60. ubiegłego wieku zaczęto otwierać salony kosmetyczne i wykonywać paznokcie akrylowe. Paznokcie żelowe zaistniały dopiero w latach 80. XX wieku. A kiedy powstał słynny francuski manicure? W błędzie jest ten, kto sądzi, że we Francji. Stylizacja ta została wymyślona przez Jeffa Pinka w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku!

Manicure, jaki znasz obecnie, jest zatem efektem wieków prób i poszukiwania najlepszych rozwiązań – co istotne, teraz rozwiązań bezpiecznych i profesjonalnych. Ale czym w ogóle jest ten zabieg? Wielu osobom kojarzy się wyłącznie z malowaniem paznokci. Tymczasem jest to zabieg pielęgnacyjny, który nie sprowadza się jedynie do nadania paznokciom pięknego wyglądu, ale poprawia kondycję zarówno skórek i paznokci. Masz wątpliwości, czy warto poddać się manicure? Niesłusznie, bowiem prawidłowo wykonany niesie za sobą mnóstwo korzyści! Oto niektóre z nich:

  • nadanie paznokciom zdrowego, estetycznego wyglądu;
  • wzmocnienie;
  • ochrona przed uszkodzeniami naturalnej płytki;
  • poprawa nastoju (zarówno z uwagi na zyskanie pięknego wyglądu dłoni, jak i odpoczynek oraz przeznaczenie czasu dla siebie);
  • podniesienie samooceny.

Wykonaj profesjonalny manicure, a przekonasz się, że naprawdę warto! Najpierw jednak poznaj jego rodzaje i zdecyduj, który jest najlepszą opcją dla Ciebie.

Rodzaje manicure

Podstawowe rodzaje manicure to manicure biologiczny, klasyczny i hybrydowy. Dowiedz się, jak wykonać każdy z nich krok po kroku.

Manicure biologiczny

Manicure biologiczny jest najbardziej naturalnym, bezpiecznym i bezinwazyjnym ze wszystkich rodzajów tego zabiegu. W trakcie jego przeprowadzania nie stosuje się żadnych metalowych narzędzi, a jedynie specjalny drewniany patyczek i zmiękczacz do skórek.

Manicure biologiczny – dla kogo?

To doskonała propozycja dla każdej kobiety, która pragnie zyskać piękne, odpowiednio wypielęgnowane, a jednocześnie naturalnie wyglądające paznokcie. Po rozwiązanie to często sięgają osoby, które – np. ze względu na charakter pracy – nie mogą pozwolić sobie na kolorowe stylizacje, mają delikatne, skłonne do podrażnień skórki lub/i nie mogą stosować produktów do manicure klasycznego lub hybrydowego z powodu uczulenia. Jak wykonać manicure biologiczny krok po kroku?

Manicure biologiczny – opis zabiegu

Przygotuj drewniany patyczek i zmiękczacz do skórek, który pozwoli Ci delikatnie, bez wysiłku i ryzyka uszkodzenia odsunąć skórki. Świętnie sprawdzi się preparat zmiękczający skórki Semilac Cuticle Remover 7ml. Kiedy już opracujesz skórki, nadal pożądany kształt paznokci. Wybierz do tego celu delikatny pilnik stworzony z myślą o naturalnej płytce, najlepiej o gradacji 180/240. Kolejny krok to zmatowienie i wygładzenie płytki. Wykorzystaj bloczek polerski o gradacji 180. Jeśli chcesz, nałóż na paznokcie odżywkę regenerującą. Na koniec, gdy odżywka całkowicie wyschnie, wmasuj w skórki odżywczy olejek. Gotowe!

Manicure biologiczny – przeciwwskazania

Niestety ten fantastyczny rodzaj manicure nie sprawdzi się u każdego. Osoby, które borykają się z mocno narastającymi skórkami, mogą nie być wystarczająco usatysfakcjonowane efektem końcowym jedynie po odsunięciu skórek patyczkiem. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie ich przy pomocy metalowych narzędzi. Oczywiście naturalny, biologiczny mani nie spełni oczekiwań kobiet, które uwielbiają wyraziste, kolorowe stylizacje.

Manicure klasyczny

W przypadku manicure klasycznego dozwolone jest stosowanie metalowych narzędzi. Jeśli zdecydujesz się na ich użycie, koniecznie pamiętaj o tym, aby bezwzględnie dbać o ich czystość i przechowywać je w odpowiednich warunkach. Klasyczna wersja manicure zakłada nałożenie koloru po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych.

Manicure klasyczny – dla kogo?

Zarówno wykonanie, jak i usunięcie klasycznego lakieru jest bardzo proste i szybkie. W związku z tym, jest to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które zdecydowanie nie lubią nudy i chętnie zmieniają stylizacje, chcąc dopasować je do stroju, okazji, a nawet nastroju!

Manicure klasyczny – opis zabiegu

Zacznij od odsunięcia skórek specjalnym pusherem. Następnie nałóż preparat zmiękczający i po chwili wytnij skórki. Opiłuj paznokcie, aby nadać im pożądany kształt, zmatuj i wygładź bloczkiem polerskim. Kolejny krok to przetarcie płytki cleanerem (odtłuszczaczem do paznokci), które pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli chcesz, aby lakier dobrze się trzymał i nie odpryskiwał, przed jego nałożeniem koniecznie nałóż bazo/top. Wypróbuj Semilac Bazo/Top 2w1 do lakierów klasycznych Hard & Glossy 7 ml. Wybierz ulubiony lakier i pomaluj nim paznokcie. Po wyschnięciu zabezpiecz go bazo/topem. Gdy preparat wyschnie, wmasuj oliwkę w skórę.

Sięgnij po nową linię BREATHable TECHnology od Semilac. Innowacyjna formuła lakierów tworzy na paznokciach przepuszczalną dla wody warstwę. Połączenie odżywki z lakierem powoduje, że produkty z serii BREATHable TECHnology nie tylko zdobią, ale odżywiają, regenerują i stymulują wzrost paznokci! Dodatkowe zalety to wygodny pędzelek, który zapobiega rozlewaniu się lakieru na boki i znienawidzonemu zalewaniu skórek, szybkoschnąca formuła, brak smug i wysoki połysk. Lakiery 2w1 BREATHable TECHnology cechują się tak intensywnym kolorem, że wystarczy tylko jedna warstwa!

Manicure klasyczny – przeciwwskazania

Ten rodzaj manicure jest nieodpowiedni dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować metalowych narzędzi i kolorowych lakierów. Klasyczny mani nie będzie Twoim wyborem, jeśli uwielbiasz długotrwałe rozwiązania.

Manicure hybrydowy

Obecnie popularnych „hybryd” nikomu już nie trzeba przedstawiać! Ze wszystkich wymienionych ten rodzaj manicure jest najbardziej wytrzymały, cechuje się dużą odpornością na uszkodzenia i odpryski.

Manicure hybrydowy – dla kogo?

Dla każdej kobiety, która ceni sobie trwały efekt i idealny połysk. Prawidłowo „użytkowany” mani hybrydowy w naprawdę dobrym stanie wytrwa na Twoich paznokciach nawet przez 21 dni. To Twój typ, jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić i wyrównać płytkę paznokcia.

Manicure hybrydowy – opis zabiegu

Wykonanie manicure hybrydowego nie różni się znacznie od wersji klasycznej. Różnica polega na tym, że każdą kolejną warstwę produktu musisz utrwalić w lampie UV LED. Odsuń skórki pusherem, nałóż preparat zmiękczający, wytnij skórki, nadaj paznokciom kształt. Po zmatowieniu i wygładzeniu bloczkiem przetrzyj płytkę cleanerem. Teraz czas na bazę hybrydową. Nie pomijaj tego etapu, ponieważ baza zabezpiecza płytkę i zwiększa trwałość manicure! Utwardź bazę w lampie. Nałóż kolejno dwie warstwy wybranego lakieru, utwardź każdą z nich. Na koniec pokryj płytkę topem hybrydowym i utwardź i nałóż oliwkę na skórki. Gotowe!

Nasza rada! Pamiętaj o tym, aby produkty na kciuku utrwalać osobno. Kciuk powinien być położony na płasko – to zapobiegnie spływaniu lakieru, zanim zdąży się utwardzić. Jeśli zmagasz się z mocno narastającymi skórkami, rozważ użycie frezarki. Płytka musi bowiem być bardzo dokładnie oczyszczona z naskórka przed aplikacją preparatów hybrydowych.

Manicure hybrydowy – przeciwwskazania

Nie wybieraj manicure hybrydowego, jeśli lubisz częste zmiany. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać nową stylizację szybciej, ale stworzenie hybrydowego mani zajmuje więcej czasu niż biologicznego i klasycznego.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie są podstawowe rodzaje manicure, znasz słabe i mocne strony każdego z nich. Przemyśl, które rozwiązanie jest idealne na Ciebie, gdyż niezależnie od tego, co wybierzesz, efekt końcowy powinien być satysfakcjonujący! Nie obawiaj się samodzielnego wykonania mani, ponieważ jest to możliwe. Poświęć nieco czasu i pamiętaj o tym, aby zawsze pracować wyłącznie na produktach najwyższej jakości!