Ładuję...
Porady

Jak piłować paznokcie – najlepsze praktyki

Jak piłować paznokcie – najlepsze praktyki

Chociaż piłowanie paznokci może wydawać się banalne, to jednak trudno wyobrazić sobie efektowny manicure bez odpowiedniego kształtu płytek. Owal, migdał lub szpic? A może kształt kwadratowy lub okrągły? Jak widać, propozycji nie brakuje. Jeśli więc szukasz swojego ulubionego typu lub wręcz przeciwnie – wymarzone paznokcie masz już na oku, a teraz tylko chcesz się dowiedzieć, jak o nie zadbać – postaw na profesjonalizm i zapoznaj się z naszymi radami, które podpowiedzą Ci jak piłować paznokcie u rąk. Estetyka gwarantowana! 

Jak piłować paznokcie?


Prosty sposób piłowania paznokci to szybki przepis na sukces. Zanim jednak przejdziesz do wyboru preferowanego kształtu, przede wszystkim musisz zatroszczyć się o właściwy sprzęt. W tym wypadku porządny pilniczek będzie nieocenioną pomocą!

Wśród pilniczków można wyróżnić:

  • pilniczek prosty, który jest uniwersalny i ma wielofunkcyjne zastosowanie,
  • pilniczek o kształcie łódki, który z jednej strony jest prosty – dzięki czemu sprawdza się przy modelowaniu płytki paznokcia, a z drugiej wygięty, co pozwala na opracowanie wału okołopaznokciowego, 
  • pilniczek o kształcie banana, który przydaje się w dotarciu do trudno dostępnych miejsc przy krawędziach, ułatwia piłowanie paznokci po bokach.

Jak piłować paznokcie krok po kroku?

Przed rozpoczęciem piłowania paznokci musisz także wiedzieć, że pilniczki, oprócz odmiennym kształtów, odznaczają się różną gradacją, tzn. ziarnistością. Najdelikatniejszy pilnik, tj. Semilac 180/240 doskonale nadaje się do pracy z paznokciami naturalnymi, jako że nie powoduje ich mechanicznych uszkodzeń. Stroną o gradacji 180 nadasz paznokciom pożądaną długość i kształt, natomiast stronę o gradacji 240 z łatwością wykorzystasz przy matowieniu płytki paznokcia.

Do obróbki masy żelowej lub akrylowej użyteczny będzie pilniczek Semilac 120/180, którego rdzeń – wykonany z wysokogatunkowego drewna – zapewnia odpowiednią trwałość i twardość pilnika.  Przy przedłużonych paznokciach warto także skorzystać z pilnika Semilac 100/180, który jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród profesjonalistów. 

Najostrzejszym pilnikiem, przeznaczonym do zdejmowania twardych warstw akrylu i żelu jest pilnik Semilac 80/100 o gruboziarnistej powierzchni. Pilnika nie należy używać do naturalnych paznokci, ponieważ, ze względu na jego ostrość, prowadzi do ich uszkodzenia.

Jak równo piłować paznokcie?


W odpowiedzi na pytanie: „jak wypiłować paznokcie?” warto posłużyć się kilkoma sprawdzonymi radami.
Jedną z najważniejszych zasad jest zakaz piłowania wilgotnych paznokci. Mokre paznokcie odznaczają się giętkością, co sprawia, że trudno im nadać korzystny kształt. Podczas piłowania paznokci powinnaś również zadbać o stabilne podłoże – piłowanie paznokci w powietrzu będzie zdecydowanym utrudnieniem. Dobrym rozwiązaniem okaże się też wybór jednego kierunku piłowania paznokci, dzięki czemu unikniesz ich rozdwojenia. Poza tym prawidłowo trzymany pilnik powinien znajdować się pod kątem 45°, prostopadle do płytki paznokcia.

Różne kształty paznokci – jak je piłować?

Na brak kształtów piłowania paznokci nie można narzekać. Jednak wraz ze zmieniającą się modą, zmieniają się również upodobania, co sprawia, że obecnie triumfują tzw. migdałki. Przy wyborze najlepszego kształtu trzeba jednak pamiętać o tym, aby dopasować go do własnej płytki, tak, by uzyskany efekt rzeczywiście wywoływał oczekiwane wrażenie. Jak prawidłowo piłować paznokcie?
Jak wyprofilować paznokcie?

Do najbardziej rozpoznawalnych typów paznokci zalicza się kształt kwadratowy, szpiczasty oraz migdałowaty (od którego niedaleko do owalnego).

  • Jeśli zależy Ci na kwadratowych paznokciach, powinnaś zacząć od wyrównania boków, a następnie przejść do przodu płytki. Dzięki zaokrągleniu rogów paznokcie wykażą się większą wytrzymałością oraz odpornością. Kwadratowe paznokcie szczególnie poleca się posiadaczkom smukłych dłoni. 
  • Aby uzyskać szpiczaste paznokcie, najpierw musisz zadbać o ich odpowiednią długość. Pomocne okaże się zaznaczenie środka płytki, który, podczas symetrycznego piłowania boków, wyznaczy centralny punkt paznokcia. 
  • Zaznaczenie środka paznokcia przyda Ci się także przy piłowaniu paznokci na kształt migdałów. Boczne krawędzie piłuj pod kątem 45°, przechodząc od wewnętrznego boku paznokcia do strony zewnętrznej. Paznokcie w kształcie migdałów optycznie wyszczuplą dłonie i wydłużą palce.

W dbaniu o optymalny kształt paznokci ważna jest systematyczność. Zanim jednak pomyślisz o tym, jak ładnie piłować paznokcie, rozważ zakup odżywki, która wspomoże regenerację paznokci, zadba o ich kondycję i sprawi, że modelowanie będzie dużo prostsze.