Ładuję...
Porady
Blog

Jak pielęgnować paznokcie?

Paznokcie są wizytówką kobiety. Niestety, codziennie są wystawiane na działanie wielu szkodliwych czynników. Sprzątanie mieszkania agresywnymi środkami czy też mycie naczyń bez rękawiczek może negatywnie wpływać nie tylko na skórę dłoni, ale również na płytkę paznokci. Niszczyć ją mogą też niektóre kosmetyki. Ponadto negatywnie na dłonie działają zbyt niskie oraz zbyt wysokie temperatury. Kruche i łamliwe paznokcie oraz nieestetycznie wyglądające skórki mogą być oznaką złej diety czy niedoborów lub długotrwałego stresu. Co zrobić, aby paznokcie i skóra wokół nich zawsze wyglądały ładnie i były odpowiednio odżywione?

 

Jak pielęgnować skórki wokół paznokci oraz same paznokcie?

Skórki chronią macierz paznokcia przed zanieczyszczeniami, które mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. W związku z tym nie powinno się ich usuwać zbyt inwazyjnie. Aby je zmiękczyć, użyj kremów do rąk, które są wzbogacone o mocznik oraz glicerynę. Dzięki nim nawilżona zostanie nie tylko skóra dłoni, ale również paznokcie. Pamiętaj, aby używać ich regularnie, nawet kilka razy dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie sobie kremu z pompką obok łóżka, aby pamiętać o jego nałożeniu, przed pójściem spać.

Jeśli chcesz skupić się głównie na skórkach wokół paznokci, wyposaż się w oliwki zabezpieczające przed ich wysuszaniem. Dziś dostępne są one w różnych wariantach zapachowych. Pamiętaj, aby wcierać je w każdej wolnej chwili, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Roślinne ekstrakty pozwolą uniknąć zadartych skórek i dodadzą paznokciom blasku. Dobrym rozwiązaniem jest również serum do paznokci, np. w kształcie pena, co ułatwia jego nakładanie. Skórki doskonale odżywiają produkty mające w składzie olejek migdałowy, który zawiera witaminy A, D, E oraz B. Łagodzi on podrażnienia, a także opóźnia proces starzenia. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że nie zostawia nieprzyjemnej tłustej warstwy na skórze i paznokciach. Przed wykonaniem manicure, zawsze dodatkowo nakładaj preparat zmiękczający skórki, który pozwoli na ich usunięcie bez podrażnień. Wszystkie kosmetyki stosuj zawsze na dobrze oczyszczoną skórę, bo tylko to pozwoli na całkowite wchłonięcie się zawartych w nich składników odżywczych.

 

Jak pielęgnować paznokcie po hybrydzie?

Nakładanie hybrydy przez długi czas może osłabić płytkę paznokcia, przez co będzie ona łamliwa. Ponadto mogą pojawić się na niej przebarwienia. Nałożenie kolejnych warstw lakieru często nie jest możliwe, bo nie trzyma się on paznokcia lub schodzi z niego oraz nieestetycznie się łuszczy. Wtedy najlepiej zrobić sobie przerwę od malowania paznokci i zdecydować się na ich kompleksowe odżywienie.

Pomóc mogą w tym produkty regenerujące do paznokci dostępne samodzielnie lub w zestawie. Olejki jojoba zawarte w tego rodzaju preparatach zapewniają odzyskanie zdrowego wyglądu płytki oraz skóry wokół niej. 

Po hybrydach paznokcie mogą być nierówne. Warto zainwestować w produkt, który pomoże wygładzić płytkę, wypełnić bruzdy i zabezpieczy przed ponownym wyschnięciem. Zaletą takich preparatów jest obecność w ich składzie wyciągu z białej herbaty, który nie tylko nawilża, ale działa również działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Kojący wpływ na skórę ma także wyciąg z kwiatu wiśni, który dodatkowo odbudowuje jej płaszcz hydrolipidowy.