Ładuję...
Blog Semilac
Porady

Czy wycinanie skórek jest bezpieczne?

Wycinać czy nie wycinać? Oto jest pytanie… które spędza sen z powiek wielu miłośniczkom manicure. Zdania na ten temat są mocno podzielone. Czy wycinanie skórek jest szkodliwe? Czy istnieje prosty i bezpieczny sposób na ich usunięcie? Poznaj odpowiedź na te i inne pytania, by już niebawem móc cieszyć się zdrowymi i zadbanymi dłońmi!

Wycinanie skórek przy paznokciach – kiedy jest niebezpieczne?


Jak zostało nadmienione we wstępie, zdania na temat wycinania skórek są podzielone. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nieumiejętne ich usunięcie rzeczywiście może skutkować np. zranieniem, postrzępieniem lub/i poszarpaniem skóry. Pamiętaj o tym, że przerwanie jej ciągłości niesie za sobą ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami, które mają łatwy dostęp do organizmu poprzez otwartą ranę. Prawdopodobieństwo infekcji różnego rodzaju wzrasta także wówczas, gdy do zabiegu wykorzystywane są niezdezynfekowane narzędzia.

 

Jeśli natomiast usuwasz skórki prawidłowo, stosując przy tym właściwie dobrane, czyste narzędzia i preparaty, zabieg ten nie jest szkodliwy – a wręcz przeciwnie, zapewnia mnóstwo korzyści!

Wycinanie skórek wokół paznokci – dlaczego warto?


Pielęgnacja skórek przeprowadzona w sposób umiejętny, w tym ich ostrożne wycinanie, ma naprawdę wiele zalet. Oto niektóre z nich:

 •  estetyczny wygląd – prawidłowo opracowane, schludne, nawilżone skórki pozytywnie wpływają na odbiór nawet najprostszego, najbardziej naturalnego manicure i całej dłoni;
 •  większa trwałość manicure – niezależnie od tego, czy zamierzasz wykonać mani przy użyciu lakieru klasycznego, lakieru hybrydowego, żelu bądź akrylożelu, zalanie nachodzących na płytkę skórek może skutkować m.in. zapowietrzaniem nałożonego produktu, prowadząc do utraty jego przyczepności i odpryskiwania;
 • zwiększenie odstępu pomiędzy kolejnymi uzupełnieniami odrostu – dobrze opracowane skórki nie tylko zwiększają trwałość mani, ale pozwalają na nałożenie lakieru maksymalnie blisko tylnego wału paznokcia;
 • wyeliminowanie ryzyka podrażnienia i alergii – przypadkowe zalanie skórek może prowadzić zarówno do zniszczenia manicure, jak i do nieprzyjemnych podrażnień a nawet reakcji alergicznych – pamiętaj o tym, że produkty do stylizacji paznokci przeznaczone są do stosowania na płytce a nie na skórze;
 • komfort pracy nad stylizacją – gdy skórki nie przeszkadzają i nie tworzą nierównej powierzchni na płytce, znacznie łatwiej pomalować paznokcie i stworzyć dowolne zdobienie.

Usuwanie skórek nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga skupienia, rozwagi i oczywiście użycia odpowiednich akcesoriów, które pozwolą zrobić to sprawnie i bezpiecznie.

Sprzęt do wycinania skórek – co wybrać?


Istnieje kilka opcji usuwania skórek, wybrane metody możesz ze sobą łączyć. Wypróbuj każdą z nich, aby przekonać się, która jest najwygodniejsza i najbardziej Ci odpowiada.

Frezarka

Użycie frezarki do paznokci znacznie ułatwia i przyspiesza zabieg. Musisz jednak nauczyć się ją obsługiwać i właściwie dobrać rodzaje frezów. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym urządzeniem, wybierz np. frez kulka, idealny do opracowywania skórek i wygładzania wałów okołopaznokciowych. Frezarką możesz wstępnie opracować płytkę i skórki, a następnie wyciąć cążkami lub nożyczkami.

Nożyczki
Jeśli chcesz usunąć skórki przy pomocy nożyczek, musisz zaopatrzyć się w model stworzony z myślą właśnie o tym zadaniu. Dlaczego? Ponieważ specjalne nożyczki do skórek odznaczają się kilkoma ważnymi cechami:

 • umożliwiają precyzyjne opracowanie skórek;
 • posiadają wąskie ostrze i wydłużone uchwyty ułatwiające wycinanie;
 • pozwalają na wycięcie skórek w trudnodostępnych miejscach;
 • spolerowana tylna powierzchnia chroni przed urazami płytki;
 • można je dezynfekować  wysterylizować w autoklawie kosmetycznym;
 • są dedykowane do użytku profesjonalnego.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w narzędzia najwyższej jakości, wypróbuj nożyczki do skórek Semilac o długości ostrza 23 mm.

Cążki
Jak się okazuje, wybór tego narzędzia wcale nie jest tak prosty i oczywisty. Czym powinny charakteryzować się cążki? Zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • wykonanie ze stali chirurgicznej odpornej na działanie wilgoci (dzięki temu nie będą rdzewiały i przez długi czas będą nadawały się do bezpiecznego użytku);
 • proste, krótkie uchwyty;
 • proste krawędzie tnące pozwalające na dotarcie do trudnodostępnych miejsc bez ryzyka uszkodzenia naskórka;
 • sprężyna zapewniająca płynne ruchy, komfort pracy i bezpieczeństwo;
 • możliwość dezynfekcji sterylizacji w autoklawie.

Przetestuj cążki do skórek Basic 5 mm i cążki Comfy 7 mm.

Co wybrać – cążki czy nożyczki?


Wybór w dużej mierze uzależniony jest od budowy skórek. Jeśli nie przylegają ściśle do płytki, można je podważyć patyczkiem lub pusherem, tworząc kieszonkę, wycięcie nożyczkami będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. W przypadku, gdy skórki są mocno narośnięte i przyklejone do płytki, natomiast wały okołopaznokciowe są płaskie, lepszym wyborem będą cążki.

Wycinanie skórek krok po kroku


Pracę na skórkach rozpocznij od ich zmiękczenia. Użyj do tego celu specjalnego preparatu zmiękczającego, jak np. Semilac Cuticle Remover. Nałóż go na skórki i zaczekaj kilka minut. Staną się one bardziej elastyczne i podatne na zabieg, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko pękania. Następnie delikatnie odsuń zmiękczone skórki przy pomocy drewnianego patyczka lub pushera. Jeśli będą wymagać wycięcia, zastosuj cążki lub nożyczki, w zależności od tego, który produkt lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Jak postępować z pękającymi skórkami?


Czy wiesz, że jedną z najczęstszych przyczyn pękania skórek jest ich przesuszenie? Mogą one ulec uszkodzeniu także w wyniku zbyt głębokiego i intensywnego wycinania lub/i niewłaściwego piłowania płytki, w trakcie którego skóra zostaje naruszona przez pilnik. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z wykonywania manicure na czas odbudowy uszkodzonego naskórka. Aby ją przyspieszyć, warto stosować oliwki o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywiającym. Dopiero, gdy skórki się zagoją, możesz przystąpić do ich delikatnego opracowania wedle powyższych wskazówek.

Podsumowanie


Wiesz już, że wycinanie skórek nie tylko jest bezpieczne, ale przynosi też szereg korzyści pod warunkiem, że dokonujesz zabiegu prawidłowo, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i preparatów. Dbaj o swoje skórki regularnie i pamiętaj o ich intensywnym nawilżaniu, a będą prezentować się niezwykle estetycznie i zdrowo!