Ładuję...
Blog Semilac
Porady

Czy frezarka niszczy paznokcie? Jak usunąć manicure?

Czy frezarka niszczy płytkę paznokcia? Jak ściągnąć hybrydę? Do czego wykorzystać frezarkę do paznokci? Poznaj najważniejsze fakty!

 

Czy frezarka niszczy płytkę paznokcia? Fakty i mity o bezpiecznym zdejmowaniu manicure bez użycia acetonu

Frezarka do paznokci to wyjątkowo uniwersalny sprzęt, który niesamowicie przyspiesza, ułatwia oraz czyni dokładniejszym opracowywanie płytki i skórek pod manicure, zdejmowanie stylizacji i wiele innych czynności. Obecnie możesz nabyć w przystępnej cenie wysokiej jakości frezarkę i korzystać z niej w zaciszu domu. Nie chcesz tego robić, bo frezarka niszczy paznokcie? Czas rozprawić się z najpowszechniejszymi mitami na temat tego urządzenia!

Czy frezarka niszczy paznokcie? Fakty i mity

Frezarka do paznokci już od dłuższego cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród profesjonalnych manicurzystek. Nie można się temu dziwić, ponieważ jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Mimo to wciąż powielane są pewne mity związane z użytkowaniem tego sprzętu. Warto je poznać i… obalić raz na zawsze!

Mit: Zdejmowanie stylizacji frezarką niszczy paznokcie.

Fakt: Zdejmowanie stylizacji frezarką NIE niszczy paznokci! Jeśli znasz prawidłową technikę zdejmowania stylizacji, dobierzesz odpowiednie frezy i obroty frezarki do materiału, nie zniszczysz płytki.

 

Mit: Opracowywanie skórek frezarką niszczy paznokcie.

Fakt: Usuwanie skórek frezarką to jedna z bardziej precyzyjnych i bezpiecznych technik przygotowywania paznokci, która znacząco zmniejsza ryzyko zapowietrzania się lakieru, ponieważ płytka jest idealnie oczyszczona. W przypadku, gdy wykonasz ten zabieg prawidłowo, nie uszkodzisz ani skórek, ani płytki paznokcia.


Mit: Frezarka to sprzęt dla profesjonalnych manicurzystek

Fakt: Stosowanie frezarki wymaga podstawowej wiedzy i odrobiny wprawy, ale nie jest prawdą, że mogą korzystać z niej wyłącznie profesjonalistki w salonach kosmetycznych. Postępując zgodnie ze wskazówkami i zachowując ostrożność, z powodzeniem mogą jej używać w domu początkujące fanki mani (szczegółowy opis postępowania i porady znajdziesz poniżej).

 

Mit: Zakup frezarki na użytek domowy jest nieopłacalny.

Fakt: Wysokiej jakości sprzęt, przeznaczony do użytku domowego (od „stacjonarnych” modeli z pochłaniaczem pyłu po lekkie, przenośne mini frezarki) możesz nabyć obecnie w atrakcyjnych cenach. Nawet jeśli wykonujesz manicure i pedicure „od święta”, zdecydowanie warto mieć to urządzenie pod ręką, bo pomoże Ci ono zaoszczędzić sporo czasu i przeprowadzić zabieg naprawdę precyzyjnie.


Czytaj również: Porównanie frezarek Semilac – jaka jest najlepsza frezarka do paznokci?

 

Mit: Frezarka jest sprzętem jednozadaniowym

Fakt: Jak zostało nadmienione, frezarka to urządzenie naprawdę uniwersalne, które ułatwi, przyspieszy i uczyni precyzyjnymi wiele czynności, zaoszczędzając Ci mnóstwo czasu i energii. Z jej pomocą perfekcyjnie opracujesz skórki, wyrównasz płytkę, wypolerujesz ją, nadasz jej pożądany kształt i długość, usuniesz nawet najtwardszy materiał, jak żel czy akrylożel. Ponadto, dzięki specjalnym frezom i nakładkom, z powodzeniem możesz pozbyć się zrogowaciałego naskórka z trudno dostępnych miejsc. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że frezarka zastępuje większość akcesoriów do paznokci!

Mit: stosowanie frezarki wiąże się z bólem/dyskomfortem.

Fakt: prawidłowe stosowanie frezarki – bez względu na to, czy sięgasz po nią, by usunąć materiał żelowy lub hybrydowy lub usunąć niechciane skórki – nie wiąże się z żadnym dyskomfortem a tym bardziej z bólem. Dobrze przeprowadzony zabieg jest przyjemny, szybki, precyzyjny i daje mnóstwo satysfakcji, gdy widzisz jego efekty!

Frezarka a zniszczenie paznokci – najczęstsze błędy

Wiesz już, że stosowanie frezarki zgodnie z przeznaczeniem i wytycznymi w żadnym wypadku nie niszczy paznokci, za to pozwala osiągnąć wymarzone efekty w krótkim czasie, łatwo i wygodnie. Nieprawidłowe wykorzystanie tego sprzętu (jak każdego innego!) może natomiast prowadzić do uszkodzeń skórek lub/i paznokci. Poznaj najczęściej popełniane błędy podczas zdejmowania masy, zapamiętaj i unikaj! 

Zbyt duża prędkość lub zbyt niska prędkość

Zdejmowanie masy (manicure hybrydowego, żelowego czy akrylożelowego), aby było bezpieczne i skuteczne, musi odbywać się na określonych ustawieniach sprzętu. Stosując zbyt wysoką prędkość (zwłaszcza jeśli dopiero uczysz się pracy frezarką), wcale znacząco nie przyspieszysz czynności, za to możesz stracić kontrolę nad urządzeniem i np. przepiłować naturalną płytkę. Za niska prędkość obrotów również nie jest wskazana, ponieważ możesz mieć wówczas tendencję do dociskania frezem do powierzchni. To w krótkim czasie może doprowadzić do przegrzania płytki oraz przepiłowania jej powierzchni. Optymalna prędkość dla osób początkujących to 15 – 20 tys. obrotów na minutę.


Uwaga!
Pamiętaj o tym, że każda czynność, jak np. zdejmowanie masy, usuwanie skórek czy polerowanie płytki, wymaga zastosowania innej prędkości i innego rodzaju frezu.

Ustawienie złego kierunku obrotów

W jaki sposób zły kierunek obrotów frezu może spowodować uszkodzenie? I czy w ogóle kierunek może być zły? Okazuje się, że tak! Jeśli jesteś osobą praworęczną, pracuj na obrotach FWD, jeśli leworęczną – REV. W innym przypadku frez będzie odskakiwał i może uszkodzić skórki.

Praca frezem zbyt długo w jednym miejscu

To niesłychanie często popełniany błąd. Praca frezarką powinna być delikatna (bez dociskania) i płynna. Nie należy trzymać frezu zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ prowadzi to do przegrzania i może spowodować przepiłowanie powierzchni.

Zabrudzony i zużyty frez

Żaden sprzęt nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie będzie czysty i sprawny. Ta sama zasada dotyczy frezarki. Mocno zabrudzony lub/i stary, starty frez wymusza mocniejszy nacisk na powierzchnię płytki, a to – jak już wiesz – może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Nieodpowiedni frez do danej czynności

Oglądając oferty frezów, szybko zauważysz, że wykonane są one z różnych materiałów, mają różną powierzchnię, kształt czy wielkość. Dzieje się tak dlatego, że każdy z nich jest przeznaczony do innych zadań. Frez do polerowania naturalnej płytki nie nadaje się do ściągania hybrydy czy tym bardziej stylizacji żelowej, a np. ostry frez walec z kapturkiem ściernym nie nadaje się do opracowywania skórek. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z frezarką, wybieraj dobrej jakości frezy karbidowe, np. 001 frez węglikowy od Semilac, który jest idealny dla osób początkujących.

Nieprawidłowa technika, nieschematyczne i chaotyczne ruchy

Umiejętne użycie frezarki nie jest trudne, ale wymaga podstawowej wiedzy. Koniecznie zapoznaj się szkoleniem online akademii Semilac, by poznać prawidłowy sposób na zdjęcie hybrydy frezarką.

Czytaj również: Jak prawidłowo używać frezarki i dobierać frezy?

Zdejmowanie stylizacji frezarką – o czym warto pamiętać?

Usuwanie hybrydy czy żelu powinno być szybkie i wygodne, a co najważniejsze – bezpieczne. Poradzisz sobie z tym zadaniem, jeśli zastosujesz się do podstawowych wskazówek.

Przygotuj i sprawdź sprzęt

Jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu zawsze dokładnie sprawdź działanie frezarki i stan frezów. Nie używaj zabrudzonych, zużytych frezów – wymień je na nowe!

Dobierz odpowiedni frez do paznokci

Wiesz już, że w zależności od tego, czy chcesz usunąć nabłonek i oczyścić z niego płytkę paznokcia, usunąć lub wygładzić skórki, musisz wybrać odpowiedni frez. Teraz garść praktycznych przykładów:

  • 005 frez diamentowy w kształcie szpica i 012 frez diamentowy w kształcie płomienia – profesjonalne frezy doskonale nadają się do usuwania nabłonka i skórek z powierzchni płytki (ważne, żeby wybrać kształt do rodzaju skórek, o czym przeczytasz poniżej) – frez 005 sprawdzi się też w przypadku płaskich wałów okołopaznokciowych, a 012 będzie idealny do opracowywania wypukłych wałów;

  • 013 frez w kształcie kulki – solidny i jednocześnie delikatny frez kulka jest doskonały do usuwania skórek i wygładzania wałów okołopaznokciowych;

  • 008 – mikro walec jest niezastąpiony w wygładzaniu wałów okołopaznokciowych, oczyszczaniu i wygładzaniu płytki paznokcia.


Jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej wybierz frez diamentowy. Karbidowe frezy, jak np. 010 i 011, są niezwykle skuteczne, ale wymagają wprawionej ręki i doskonałej techniki.

Ustaw odpowiednią prędkość i kierunek obrotów

Na start, aby nie uszkodzić skórek i naturalnej płytki, zacznij od niższych obrotów, ok. 7-10 tys. Jeśli chcesz ściągnąć twardy materiał, jak żel czy akrylożel, początkowo pracuj na obrotach nie więcej niż 15-20 tys.

Nie dociskaj frezem do powierzchni płytki

Wiesz już, że może się to skończyć przepiłowaniem płytki, które jest naprawdę nieprzyjemne! Nie przytrzymuj też frezu w jednym miejscu – wykonuj płynne ruchy.

Nie wjeżdżaj zbyt głęboko pod skórki

Precyzja jest ważna. Aby manicure był nie tylko piękny, ale też trwały, płytka paznokcia musi być bardzo dokładnie oczyszczona a skórki odpowiednio odsunięte i opracowane. Zbyt intensywne i głębokie wjeżdżanie pod skórki może jednak skończyć się uszkodzeniem macierzy.

Nie trzymaj frezu zbyt płasko ani zbyt pionowo

Frez należy trzymać delikatnie pod kątem. Zarówno praca na całkowicie płaskim, jak i pionowym frezie nie pozwoli na zachowanie wystarczającej kontroli i doprowadzi do uszkodzeń.

Nie usuwaj całego materiału

Jest to szczególnie istotne w przypadku osób początkujących. Regularnie kontroluj grubość pozostałej warstwy materiału. Zawsze pozostaw cienką warstwę, którą następnie bez trudu usuniesz delikatnym pilnikiem lub bloczkiem polerskim. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie uszkodzisz płytki.

Zadbaj o odpowiednie podparcie dłoni

Nawet najlepsza frezarka i prawidłowo dobrany frez nie uchronią płytki przed uszkodzeniem, jeśli będziesz pracować „w powietrzu”. Zadbaj więc o stabilne podparcie dla dłoni podczas pracy, które pozwoli Ci zachować kontrolę nad każdym ruchem.


Uwaga! Kiedy usuniesz lakier hybrydowy lub żel i zechcesz wykonywać kolejnej stylizacji, dokładnie oczyść paznokcie i pomaluj je odżywką. Nie zapominaj także o skórkach - nanieś na nie nawilżający, regenerujący olejek. 

Jak wybrać dobrą frezarkę?

Decydując się na najwyższej jakości frezarkę, jak np. frezarki Semilac, masz pewność, że inwestujesz w doskonały, niezawodny sprzęt, który posłuży Ci lata. Frezarka frezarce jednak nierówna, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru, aby maksymalnie dopasować urządzenie do własnych potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj o takich kwestiach jak m.in.:

  • prosty system wymiany frezów – jak już wiesz, każdy frez ma inne przeznaczenie, zatem zdejmując stylizację i wykonując kolejny mani, musisz zastosować różne frezy, a to wymaga ciągłych przekładek – warto mieć sprzęt, w którym wymienisz frez błyskawicznie i wygodnie;

  • łatwa regulacja prędkości – i ponownie – różne zadania będziesz wykonywać na różnych obrotach, zatem zwróć uwagę, czy frezarka oferuje szybką i bezproblemową zmianę ustawień;

  • wydajna praca – ten punkt dotyczy frezarek bezprzewodowych, jeżeli zdecydujesz się na taki model – szczególną uwagę zwróć na moc i czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu;

  • cicha praca – nawet jeśli wybierasz frezarkę do domowego użytku i będziesz po nią sięgać okazjonalnie, warto zainwestować w cichy model, który pozwala na komfortową pracę i np. oglądanie ulubionego serialu czy słuchanie muzyki w czasie zdejmowania stylizacji lub opracowywania płytki pod manicure;

  • brak drgań – praca frezarką musi być absolutnie precyzyjna, zatem urządzenie powinno pewnie leżeć w dłoni i zapewniać całkowitą kontrolę, innymi słowy – nie może generować nadmiernego drgania.


Koniecznie zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i czego oczekujesz. Nie lubisz bałaganu? Rozważ zakup frezarki z pochłaniaczem pyłu 2w1 No Dust od Semilac. A może szukasz sprzętu niewielkiego, lekkiego, który możesz zabrać ze sobą wszędzie? Świetnym wyborem będzie np. frezarka Mini Pen!

Czy frezarka niszczy płytkę paznokcia?

Prawidłowo użytkowana frezarka nie niszczy płytki paznokcia i skórek – należy to jeszcze raz podkreślić! Niewłaściwe stosowanie urządzenia może doprowadzić do uszkodzeń, dlatego tak ważne jest to, aby przed przystąpieniem do działania zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną. W czasie pierwszych prób, zanim nabierzesz wprawy, skup się i postępuj bardzo ostrożnie. Pamiętaj także o tym, aby zawsze wybierać najlepszej jakości produkty, które będą niezawodne i zapewnią Ci komfortową pracę. Dzięki temu stylizacja paznokci będzie prosta, przyjemna i zawsze udana!